Serwis poświęcony elitom politycznym w Polsce po 1989 roku (Okrągły Stół)
Aktualności / Apele

Pytania Kresowian do kandydata/kandydatki na prezydenta

2015-03-09

Szanowny Pani/e

ubiega się Pan/i o najwyższy urząd w Polsce – stanowisko Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Zabiega Pan o głosy wyborców. Zapewne zechce Pan/i też zdobyć sympatię, uznanie i szacunek w środowiskach kresowych. Ja również wywodzę się z tych środowisk. Jest nas w kraju, tych, którzy się urodzili na polskich Kresach, wraz z naszymi potomkami, ok. 6 milionów. To ogromny kapitał wyborczy. Pragniemy wiedzieć – wypowiadam się tutaj w imieniu własnym, ale  także w konsultacji ze środowiskami  Kresowian – czy Pan, jako przyszły Prezydent RP, będzie bronił polskich interesów narodowych, a więc także interesów  Kresowian. Jesteśmy Polakami i mamy prawo wiedzieć, kto stanie na czele polskiego państwa i czyje interesy  będzie reprezentował. W związku z tym pragnę zadać Panu/i następujące pytania, by się zorientować, czy ja i moje kresowe środowiska będziemy mogli Pana/ią w wyborach poprzeć:

  1. Czy poprze Pan nasze starania, by Sejm RP uznał  masowe mordy dokonane przez OUN i UPA na ludności polskiej w latach 1939-1947 za zbrodnię ludobójstwa?
  2. W czasie II wojny światowej ukraińskie formacje faszystowskie zorganizowane w OUN i UPA wymordowały ok. 200 tys. Polaków. Pragniemy wiedzieć, czy Pan jako Prezydent RP, poprze nasze starania o ustanowienie przez Sejm dnia 11 lipca – Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa OUN i UPA na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej?
  3. Czy poprze Pan nasze starania o zbudowanie Muzeum Kresów, jako placówki upowszechniającej wiedzę o historycznych dokonaniach mieszkańców tej części utraconych ziem polskich RP, a także obrazującej akty ludobójstwa?
  4. Czy poprze Pan nasze starania  o postawienie nauki historii w szkołach średnich na takim poziomie, który pozwoli młodzieży na  pełną orientację w dziejach polskiego  narodu?
  5. Czy poprze Pan wniosek środowisk kresowych o wzniesienie w stolicy Polski pomnika ofiar banderowskiego ludobójstwa i czy obejmie  Pan swoim patronatem tę inicjatywę?
  6. Czy wystąpi Pan do prezydenta Republiki Ukrainy z wnioskiem o uznanie przez władze tego państwa mordów dokonanych na ludności polskiej przez OUN – UPA za zbrodnię ludobójstwa, a organizacje OUN i UPA za zbrodnicze?
  7. Czy wystąpi Pan do odpowiednich władz Republiki Ukrainy w sprawie likwidacji haniebnych pomników, stawianych na przedwojennych ziemiach polskich Stepanowi Banderze, Romanowi Szuchewyczowi, mordercom  z OUN i UPA i Dywizji SS Galizien?
  8. Czy wystąpi Pan  do rządu Ukrainy z żądaniem godnego upamiętnienia miejsc pochówku Polaków i obywateli polskich innych narodowości pomordowanych przez OUN-UPA, choćby w postaci krzyży i stosownych tablic?
  9. Czy poprze  Pan walkę Polaków z sąsiednich krajów z dyskryminacją oraz ich zmagania o sprawiedliwe traktowanie, jako mniejszości narodowej, w kontekście przywilejów, jakimi cieszą się w naszym kraju mniejszości narodowe litewska, ukraińska, niemiecka i inne?
  10. Czy jest Pan zwolennikiem dozbrajania i wspomagania finansowego Ukrainy w obliczu toczącej się obecnie w tym kraju wojny?

Będę zobowiązany za jednoznaczne odpowiedzi na postawione pytania przynajmniej na miesiąc przed zakończeniem kampanii wyborczej, by Pana/ią odpowiedzi dotarły do wyborców.

Z wyrazami poważania

Stanisław Srokowski-pisarz

www.srokowski.art.pl


List otwarty prof. Bogusława Pazia do kard. Stanisława Dziwisza

2014-09-22

„A kto by ZGORSZYŁ JEDNEGO z TYCH MALUCZKICH, którzy WIERZĄ, temu LEPIEJ BY BYŁO, by ZAWIESIĆ na JEGO SZYI KAMIEŃ MŁYŃSKI, a jego WRZUCIĆ do MORZA” !!!

*****

Z niepokojem i troską pozwalam sobie zwrócić się do Eminencji w budzącej publiczne zgorszenie sprawie organizacji na terenie krakowskiej parafii pw. św. Józefa na Podgórzu.

Celem tej imprezy ma być, dowiadujemy się z plakatu, pomoc walczącym w ukraińskiej armii na wschodzie Ukrainy. Na plakacie, skomponowanym w klasycznej konwencji marksistowskiej teologii wyzwolenia, jest ukraiński żołnierz z karabinem „kałasznikow” w ręku.

Zdumiewa ten cel tej imprezy oraz zaproszeni goście, gdyż:

Po pierwsze, Ukrainę nie napadło żadne obce państwo, a sama Ukraina nie jest w stanie wojny.

Po drugie, armia ukraińska wprost odwołuje się do tradycji nazistowskich własnych w postaci band OUN-UPA oraz dywizji SS-Galizien, które bestialsko zgładziły 200 000 Polaków i setki tysięcy przedstawicieli innych nacji. Ale także tradycji niemieckich – głównie słynących z okrucieństwa jednostek SS, w tym dywizji pancernej „Das Reich” (II SS Panzer Division Das Reich), których emblematy tzw. Wolfsnagel noszą ukraińscy żołnierze walczący z rosyjskojęzycznymi powstańcami na wschodzie Ukrainy.

Po trzecie, nacjonalistyczna (nazistowska) tradycja, do której powszechnie odwołują się walczący Ukraińcy, jest jawnie nie tylko antypolska, ale antychrześcijańska. Jej celem jest zniszczenie przedstawicieli innych nacji i budowa jednonarodowego państwa – zgodnie z ideologią integralnego nacjonalizmu Dmytro Doncowa.

Po czwarte, ukraińska armia, którą ma wspierać koncert na krakowskiej parafii, odpuściła się licznych zbrodni wojennych na ludności cywilnej wschodniej Ukrainy. – Mówią o tym m.in. raporty Amnestie International. Parę miesięcy wcześniej ukraińscy nacjonaliści dopuścili się barbarzyńskiego spalenia żywcem prawie 50 rosyjskojęzycznych cywilów w Odessie.

Po piąte, całkowicie niezrozumiałe jest, dlaczego ta impreza o charakterze stricte politycznym (będzie w niej uczestniczył kandydat PiS na prezydenta Polski) i budząca ogromne moralne kontrowersje odbywa się na terenie katolickiej parafii?

Po szóste, organizowanie imprezy, która „lansuje” bataliony ochotnicze, co do których działalności mają uzasadnione zastrzeżenia także ukraińskie organy ochrony praworządności (abstrahując już od Amnesty International), może nosić znamiona przestępstwa z art. 126a polskiego kodeksu karnego, to jest pochwalania popełniania zbrodni wojennych. Są to przestępstwa stypizowane zarówno w Statucie Rzymskim Międzynarodowego Trybunału Karnego ONZ z 17 VII 1998 r. (Dz.U. z 2003 r. Nr 78, poz. 708), jak i w samym kodeksie karnym (Dz.U. z 1997 r. Nr 88, poz. 553 ze zm.). Jeśli idzie o kodeks karny, to w grę mogą wchodzić co najmniej trzy przepisy:

„Art. 119. § 1. Kto stosuje przemoc lub groźbę bezprawną wobec grupy osób lub poszczególnej osoby z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, politycznej, (…) podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.”

„Art. 125. § 1. Kto, na obszarze (…), na którym toczą się działania zbrojne, (…) niszczy, uszkadza, zabiera lub przywłaszcza mienie (…), podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.” [zabiera lub przywłaszcza mienie, czyli to, o co m. in. oskarżany jest nazistowski batalion „Ajdar” przez ukraińską prokuraturę]

„Art. 122. § 1. Kto w czasie działań zbrojnych atakuje miejscowość lub obiekt niebroniony (…), podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5 albo karze 25 lat pozbawienia wolności.”

„Art. 126a. Kto [...] publicznie pochwala popełnienie czynu określonego w tych przepisach [tj. w art. 118, 118a, 119 § 1 oraz art. 120-125], podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.”

„Lansowanie” działalności ugrupowań zbrojnych, które dopuszczały się przestępstw wojennych jest pochwalaniem tego typu działalności, dokonywanym publicznie (bowiem podczas ogólnodostępnego koncertu, reklamowanego w prasie i mass-mediach i dostępnego dla ca. 300 odbiorców – vide reklama koncertu).

Eminencjo! Zwracam się do Eminencji jako do osoby z ogromnym autorytetem moralnym i zarazem następcy na urzędzie biskupim dwóch z najwybitniejszych Polaków w naszej historii: księcia kardynała Adama Sapiehy i świętego Jana Pawła II. – Obaj byli ludźmi pełnymi miłości i miłosierdzia, ale także obaj byli przykładami bezwzględnego przywiązania do zasad moralnych i niezłomnej postawy wobec Zła czasów, w których przyszło im żyć.

Przez pamięć setek tysięcy bestialsko pomordowanych Kresowian różnych nacji, przez wzgląd na zgładzonych, często w czasie sprawowania Mszy świętej, 120 kapłanów i setek sióstr zakonnych proszę pokornie, a nawet błagam, aby nie pozwolić na propagowanie zła terenie katolickiej parafii. Zła, którym jest propagowanie ludobójczej ideologii ukraińskiego nacjonalizmu. Proszę o niedopuszczenie do ogólnokrajowego zgorszenia, jakie może spowodować wspomniana impreza na terenie krakowskiej parafii. – Wszak, jak pisał bowiem święty Marek, przestrzegając nas wszystkich:

„A kto by zgorszył jednego z tych maluczkich, którzy wierzą, temu lepiej by było, by zawiesić na jego szyi kamień młyński, a jego wrzucić do morza.” (9:42)

Wrocław, 17 września 2014 roku

Z wyrazami głębokiego poważania
dr hab. Bogusław Paź

prof. Uniwersytetu Wrocławskiego


11 lipca zapal znicz w oknie i wywieś polską flagę z kirem

2014-07-07

Akcja dla upamiętnienia ofiar ludobójstwa dokonanego w latach 1939 - 1947  na Polakach i obywatelach polskich innych narodowości przez zbrodniarzy z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, Ukraińskiej Powstańczej Armii oraz SS Galizien, Ukraińskiej Policji Pomocniczej i innych ukraińskich formacji kolaboracji na żołdzie Adolfa Hitlera. Wybór dnia 11 lipca nie jest przypadkowy. Jest to bowiem rocznica dnia "Krwawej Niedzieli" 11 lipca 1943 r. kiedy banderowcy, wspierani przez tzw. "siekierników", czyli chłopów ukraińskich, uzbrojonych w siekiery, zamordowali w okrutny sposób tysiące bezbronnych Polaków modlących się w rzymskokatolickich kościołach na Wołyniu.

O godne upamiętnienie ofiar apelują Kresowianie i ich potomkowie. Poniżej jeden z apeli.

Dołącz się do akcji i przekaż innym!

Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary.

Uchwała Nr 11/2014 Zarządu Kresowego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego im. Orląt Lwowskich w Żarach

z dnia 3 lipca 2014 roku

Działając na podstawie §21.9 Statusu KTTK im. Orląt Lwowskich (tekst jednolity uchwalony w dniu 1.XII.2011 roku) uchwala się, co następuje:

APEL O UCZCZENIE DNIA PAMIĘCI O OFIARACH LUDOBÓJSTWA DOKONANEGO PRZEZ OUN-UPA

Apelujemy do wszystkich Polaków i sprawiedliwych Obywateli Świata, by w dowód pamięci o niezliczonych Ofiarach najokrutniejszego, do dziś nie osądzonego ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Kresach Wschodnich II. R.P. – w dniu 11 lipca, Dniu Pamięci o Ofiarach Ludobójstwa OUN-UPA, wywieszać biało – czerwone flagi z czarną wstążką (kirem)

Zarząd Towarzystwa
 


List w obronie "Wprost"

2014-06-21

Protestujemy przeciwko akcji organów ścigania w tygodniku "Wprost". Solidaryzujemy się z redakcją tygodnika i jej naczelnym Sylwestrem Latkowskim w decyzji odmowy ujawnienia źródeł. Uważamy, że doszło do niebezpiecznego precedensu. Po raz pierwszy od 1989 roku tak otwarcie władza użyła tajnych służb przeciwko mediom. Nie możemy wobec tego pozostać obojętni.

Chętnych, którzy chcieliby podpisać się pod listem, prosimy o przesłanie nam informacji na adres fakty@rmf.fm.  Należy w niej podać imię, nazwisko oraz nazwę redakcji, którą się reprezentuje.
Podpisali m.in:

Jacek Adamczyk "Orange sport"

Andrzej Antosik "Super Express"

Karolina Baca-Pogorzelska, ex "Rzeczpospolita"

Mateusz Baczyński Onet.pl

Marek Balawajder RMF FM

Marcin Banaszczyk - Portal Nasz Szydłowiec

Jarosław Banaś,  Radio Kołobrzeg

Blanka Baranowska RMF FM

Maria Bartoszko, Fakt

Sebastian Białach "Życie Lublina"

Beata Biel, była dziennikarka

Edyta Bieńczak RMF FM

Maria Bilińska TVN24

Maria Bnińska Radio Eska

Andrzej Bober,publicysta

Tomasz Bonek money.pl

Paweł Buczkowski "Dziennik Wschodni"

Łukasz Brzezicki, Wirtualnemedia.pl

Piotr Brzezina Radio Maryja, TV Trwam

Krzysztof Cabak, freelancer, wadowiceonline.pl

Michal Cessanis National Geographic

Michał Chlebowski, TVN 24

Bartosz Chochołowski Money.pl

Dominik Cwikła Parezja.pl

Piotr Cywiński wPolityce.pl

Ewa K. Czaczkowska areopag21.pl

Regina Czerniewska

Daniel Czubara redaktor naczelny "Gazety Zamojskiej"

Wojciech Czuchnowski "Gazeta Wyborcza"

Dominika Ćosić "Wprost"

Juliusz Ćwieluch "Polityka"

Maciej Danielewicz PAP

Mateusz Dietrich TVN24.pl

Dominika Długosz "Polsat News"

Adam Dobrawy redakcja Jasność

Piotr Drabik Wiadomości24.pl

o. Dariusz Drążek Radio Maryja, TV Trwam

Maciej Duda TVN 24.pl

Maja Dutkiewicz RMF FM

Krzysztof Dziedzic freelancer

Malwina Dziedzic Polityka

Michał Elmerych "Przegląd Sportowy"

Agnieszka Friedrich RMF FM

Bogdan Frymorgen RMF FM

Bartłomiej Frymus tvnwarszawa.pl

Jarosław Fryś widzewlodz.pl

Grzegorz Garbacik "Piłka Nożna"

Filip Gąsior RMF FM

Małgorzata Gendłek "Gazeta Wyborcza"

Piotr Gociek "Do Rzeczy", TV Republika

Żaneta Gotowalska - Onet

Artur Grabek "Rzeczpospolita"

Renata Grochal "Gazeta Wyborcza"

Anna Gromnicka "Wprost"

Brygida Grysiak TVN24

Marcin Grzywacz, Orange Sport.

Marcin Hałaś "Życie Bytomskie"

Marcin Hałat infoskawina.pl

Magdalena Hodak "Nowe Życie Pabianic"

Edyta Hołdyńska "Rzeczpospolita", "Uważam Rze"

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, niezależny publicysta

Piotr Jackowski RMF FM

Szymon Jadczak TVN

Jarema Jamrożek Superstacja

Artur Jarząbek Radio ESKA, VOX FM, WAWA, PLUS

Adam Jastrzębowski "Przegląd Sportowy"

Maciej Jermakow RMF FM

Jerzy Jurecki "Tygodnik Podhalański"

Andrzej Kaczmarczyk "Dziennik Polski"

Katarzyna Kalus, Money.pl

Monika Kamińska RMF FM

Katarzyna Kapusta "Dziennik Zachodni"

Marcin Karkosza "Gazeta Krakowska"

Krzysztof Kaźmierczak - "Głos Wielkopolski"

Marcin Kącki "Gazeta Wyborcza"

Bertold Kittel, TVN

Kordian Klaczyński "Cooltura - Polish Weekly Magazine", London

Renata Kluczna "7 dni - Częstochowa"

Andrzej Kocjan Radio ZET

Katarzyna Kolenda-Zaleska tvn24

Małgorzata Kolińska-Dąbrowska "Gazeta Wyborcza"

Agata Kondzińska "Gazeta Wyborcza"

Karolina Korwin-Piotrowska TVN Style

Anna Karolkowska Akademickie Radio Kampus

Katarzyna Krawczyk INTERIA.PL

Konrad Kruczkowski haloziemia.pl

Piotr Krysiak TVP INFO

Kamila Księżopolska wiekdwudziesty.pl

Paweł Kubala Parezja.pl

Patrycja Kucharska "Gazeta Zamojska"

Joanna Kuciel-Frydryszak, dziennikarka niezależna

Ewa Kwaśny RMF FM

Grzegorz Kwolek, RMF FM

Jan Latała "Gazeta Krakowska"

Dominik Lebda "Rynek Kolejowy"

Maciej Lesicki - dziennikarstwo obywatelskie, szamo.info.pl

Dariusz Lipski, Piaseczno Sport News / Przegląd Piaseczyński

Grzegorz Lisiecki "Dziennik Zachodni"

Bartłomiej Malik

Justyna Majewska VOX FM

Marcin Makowski - DEON.pl

Marcin Mamoń, dziennikarz niezależny

Jaśmina Marczewska, Onet

Piotr Masierak SportoweFakty.pl

Marcin Matlak "Gazeta Zamojska"

Marcin Maziarz Radio Merkury Poznań

Piotr Michalak freelancer

Patryk Michalski Jedynka Polskie Radio

Bianka Mikołajewska "Gazeta Wyborcza"

Paweł Miter Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy

Marcin Mokrosiński wiekdwudziesty.pl

Alicja Molenda prezes Stowarzyszenia Gazet Lokalnych

Jakub Monterial "Tygodnik Gazeta Szamotulska"

Krzysztof Nakonieczny Teleexpress

Krzysztof Nałęcz "Głos Dziennik Pomorza"

Maciej Nycz RMF FM

Michał Olech, 300polityka

Maria Olecha-Lisiecka "Dziennik Zachodni"

Monika Olejnik TVN 24, Radio Zet

Tomasz Omanski, Polskie Centrum KLD

Ewa Ornacka publicystka

Bartłomiej Orzeł jagiellonski24.pl, wgospodarce.pl

Roman Osica

Barbara Pajchert, Uniwersytet Papieski JPII

Magdalena Partyła RMF FM

Tomasz Patora TVN

Aleksandra Parzyszek, ONET

Piotr Paszkowski MojaOlesnica.pl

Samuel Pereira "Gazeta Polska Codziennie"

Konrad Piasecki RMF FM

Mariusz Piekarski RMF FM

Marcin Pieńkowski "Rzeczpospolita"

Przemysław Piętak, "Teologia Polityczna Co Miesiąc"

Andrzej Poczobut "Gazeta Wyborcza"

Piotr Polechoński "Głos Koszaliński"

Joanna Potocka RMF FM

Michał Protaziuk Gazeta.pl

Paweł Reszka "Tygodnik Powszechny"

Michał Rodak RMF FM

Wojciech Rogacin "Polska The Times"

Agnieszka Romaszewska-Guzy TVP

Nina Ramatowska, Gazeta Olsztyńska

Jacek Rujna freelancer

Sylwester Ruszkiewicz "Super Express"

Elżbieta Rutkowska "Press"

Janusz Schwertner, Onet

Tomasz Sekielski TVP

Dawid Serafin "Gazeta Krakowska"

Tomasz Setta Akademickie Radio LUZ

Danuta Skalska PR Katowice

Stanisław Skarżyński, Radio Zet

Paweł Sławski "Przegląd Sportowy"

Dariusz Spanialski

Stanisław M. Stanuch

Edyta Sienkiewicz RMF FM

Agnieszka Strzelczyk Telewizja Silesia

Bartosz Styrna RMF FM

Łukasz Suda, Radio Kolor 103 FM

Mateusz Szkudlarek Zet Gold

Janusz Szostak e-reporter.pl

Marcin Sztandera "Gazeta Wyborcza"

Katarzyna Szymańska-Borginon RMF FM

Tomasz Szymborski śląski oddział SDP

Janusz Schwertner ONET

Dominik Tarczyński Charyzmatycy.pl

Tomasz Tomczewski "Gazeta Zamojska"

Piotrek Topoliński Akademickie Radio Kampus

Karol Trammer "Z Biegiem Szyn"

Wojciech Tymowski "Gazeta Wyborcza"

Dominik Uhlig "Gazeta Wyborcza"

Paweł Uciński Trójmiasto NEWS

Marcin Walter Radio ZET

Adam Wajrak "Gazeta Wyborcza"

Grzesiek Walczak, "Gazeta Wyborcza" Kielce

Maciej Warsiński tvn24

Bartek Wasilewski, Polskie Radio 24

Olga Wasilewska RMF FM

Grzegorz Wierzchołowski niezależna.pl

Marcin Wiśniowski Radio Eska Śląsk

Paweł Wiśniewski fotograf freelancer parafianawinnicy.pl

Magdalena Wojtoń RMF FM

Paweł Worobiej Akademickie Radio Kampus

Mikołaj Wójcik "Fakt"

Grzegorz Wszołek "Gazeta Polska Codziennie"

Wojciech Wybranowski "Do Rzeczy"

Malwina Zaborowska RMF FM

Weronika Zaguła Radio Plus

Fabian Zając TVP Szczecin

Krzysztof Zasada RMF FM

Robert Zieliński TVN24.pl

Rafał Ziemkiewicz "Do Rzeczy"

Rafał Zychal, Onet

Mateusz Żelazny Radio eM

Paweł Żuchowski RMF FM

 


List otarty w obronie ks. T. Isakowicza-Zaleskiego

2014-03-19

List Otwarty w obronie ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego

My, niżej podpisani, stanowczo protestujemy przeciwko niszczeniu i zawłaszczaniu debaty publicznej przez środowisko
„Gazety Polskiej” i jej redaktora naczelnego, którzy przypisują sobie przymiot posiadania jedynej racji, a wszystkich inaczej
myślących pomawiają o współdziałanie z wrogami polskiego państwa i narodu. Szczytem dziennikarskiego bestialstwa jest ich
postępowanie wobec ich wieloletniego współpracownika i publicysty ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, którego w swojej
zapiekłości uczynili agentem Moskwy. Tego typu zachowanie jest po prostu niegodne.

Można mieć inne zdanie od Ks. Tadeusza, czy nawet istotnie różnić się w poglądach na polską politykę, czy sprawy polskiego
Kościoła. Jest on bowiem osobowością wyrazistą i ma takież same poglądy. Spór z nim rozwiązywać należy uczciwą
polemiką, a nie politycznym „ pałkarstwem”.

Nie możemy się zgodzić na to, aby bezkarnie opluwano i niszczono osobę, bo jest bezkompromisowa w obronie prawdy o
ludobójstwie Polaków na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej i przypomina, jakie są poglądy i cele nacjonalistów ukraińskich.

Czy trzeba przypominać, że ks. Tadeusz był jednym z najbardziej aktywnych księży niezłomnych; że za swoje zaangażowanie
dla Polski zapłacił wolnością i fizycznym cierpieniem? Czy mamy zapomnieć, że to On przypominał nam o pomordowanych na
Wołyniu, gdy wskutek niezrozumiałej poprawności politycznej o wydarzeniach tych w oficjalnych doniesieniach po prostu
milczano?

Ks. Zaleski potępił rozlew krwi na Majdanie, potem rosyjską agresję na Krym.

Dziś został on w nikczemny sposób zaatakowany tylko dlatego, że śmiał mieć inne zdanie niż p. Sakiewicz et consortes, niż
środowisko, które forsuje ideologiczny totalitaryzm: jedna myśl, jeden redaktor, jedna partia, jeden przywódca. Nie potrafi
przez to dostrzec prawdy tego, co dzieje się na Ukrainie. Prawdy, że ukraiński nacjonalizm nie jest wcale taki czysty i
niewinny, a jak wskazuje b. ambasador RP w Kijowie, dr Jerzy Kozakiewicz - oparty jest na „teorii dwóch wrogów”: Polski i
Rosji.

A przecież ks. Tadeusz opisywał prawdę, gdy zwracał uwagę na fakt, że we władzach Majdanu było wielu ekstremistów
nacjonalistów. Widzieli to Polacy na ekranach swoich telewizorów. Widział to pan Sakiewicz i jego przywódca Jarosław
Kaczyński, gdy udzielali poparcia protestującym na Majdanie. Licznie powiewające tam czerwono-czarne flagi to nie flagi
Ukrainy, ale symbole ruchu banderowskiego. Oleg Tiahnybok, obok którego stał Jarosław Kaczyński, to przywódca skrajnie
nacjonalistycznej partii Swoboda. Ten sam, który pomordowane polskie dzieci i ich matki porównywał do robactwa.

Notabene, na Tiahnyboka właśnie wskazało Centrum Wiesenthala jako na groźnego antysemitę. Na Majdanie liderom innej
ekstremistycznej organizacji Prawego Sektora marzy się odzyskanie Przemyśla i kilkunastu polski powiatów. Tydzień temu
ambasador Ukrainy przy ONZ zaprzeczał, że na Wołyniu popełniono ludobójstwo na Polakach i nazywał je „sfabrykowanymi
faktami”. Za takie prawdy ks. Tadeusz został haniebnie zaatakowany, albowiem są one niewygodne dla partii, którą p.
Sakiewicz wspiera. Partii, która na bezrefleksyjnej ukrainofilii buduje strategię swojej kampanii wyborczej. Nie mamy
wątpliwości, księdza zaatakowano w imię doraźnego interesu politycznego. Przypomina to, że zdejmowanie z druku
felietonów to metody cenzury z czasów PRL.

My niżej podpisani protestujemy przeciwko takiej niegodziwości. Solidaryzujemy się w pełni z ks. Tadeuszem. W jego intencji
kierować też będziemy modlitwy do Pana Boga.

    
    
Niżej podpisany/a:
Mieczysław Golba Poseł na Sejm RP
Biuro Poselskie ul. Rynek 6
37-500 Jarosław
autor10388@petycje.pl

http://www.petycje.pl/petycjePodglad.php?petycjeid=10388