Serwis poświęcony elitom politycznym w Polsce po 1989 roku (Okrągły Stół)
Aktualności / Apele

Apel o nadanie Orderów Orła Białego obrońcom Lwowa !

2018-08-01

Bardzo aktywne w trosce o narodową pamięć środowiska kresowe i patriotyczne z Żar zwróciły się do Prezydenta RP z wnioskiem o pośmiertne odznaczenie Orderem Orła Białego bohaterskich Obrońców Lwowa, późniejszych generałów brygady Wojska Polskiego, bohaterów kampanii wrześniowej: Romana Abrahama i Mieczysława Boruty-Spiechowicza.

Jeden z pomysłodawców, członek Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Żarach doktor Zbigniew Kopociński ze 105. Kresowego Szpitala Wojskowego w tej miejscowości podkreślił w rozmowie z portalem, że w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości należy przypomnieć o wielkiej ofierze krwi, jaką ponieśli lwowiacy w służbie Ojczyzny, zwłaszcza dzisiaj, kiedy nasi politycy kierując się źle rozumianą poprawnością polityczną „zapominają” o Lwowie, Wilnie i Kresach Wschodnich.

Jako dowód takiej postawy przytoczył niechęć, z jaką spotykają się patriotyczne inicjatywy służące uhonorowaniu kresowych bohaterów, np. patronat ulicy dla szefa sanitarnego Naczelnej Komendy Obrony Lwowa majora Lesława Węgrzynowskiego we Wrocławiu, budowa kopca Obrońców Lwowa, prelekcja dla amerykańskich żołnierzy na temat Obrony Lwowa, akcja „Oddajcie Orlętom lwy”.


Z bolesnym zdumieniem środowiska kresowe przyjęły fakt, że w prezydenckim komitecie honorowym powołanym w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości znalazło się miejsce dla mniejszości narodowych, a nie ma tam żadnej organizacji kresowej. Obrona Lwowa to fundament polskiej niepodległości, dlatego też na setną rocznicę jej odzyskania należy w sposób godny uhonorować jej bohaterów - powiedział dr Kopociński.

We wniosku skierowanym do Kancelarii Prezydenta RP kresowiacy przypomnieli wielkie zasługi obu generałów, których pełen trudów i cierpienia los symbolizował dzieje Polski w XX wieku.
 To brawurowo dowodzący sektorem Góra Stracenia podczas Obrony Lwowa Abraham zerwał 22 listopada 1918 roku z ratusza niebiesko-żółtą flagę ukraińską i zawiesił biało-czerwoną, co stało się symbolem zwycięstwa. Boruta-Spiechowicz - wcześniej żołnierz II Brygady Legionów Polskich ranny pod Rarańczą w1915 roku - odegrał zaś jedną z kluczowych ról jako dowódca II Grupy Operacyjnej, któremu podlegały trzy odcinki: IV - Dworzec Główny, V - Szkoła Sienkiewicza (legendarna lwowska reduta) i VI - Podzamcze.

Wnioskodawcy zaznaczyli, że obaj ci żołnierze pisali złotymi zgłoskami swoją legendę tocząc w okresie komunistycznego zniewolenia heroiczną walkę w obronie dewastowanego przez Sowietów cmentarza Obrońców Lwowa i sprzeciwiając się zakłamywaniu polskiej historii. Przypomnieli, że w sierpniu 1975 roku z ich inicjatywy w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze odsłonięto tablicę ku czci Orląt Lwowskich, przy której zaciągnęli wartę honorową, a Prymas Polski ksiądz kardynał Stefan Wyszyński dokonał aktu jej poświęcenia. Rok później złożyli na Jasnej Górze - razem z gen. Janem Jagminem-Sadowskim - swoje Krzyże Orderu Wojennego Virtuti Militari jako wyraz protestu wobec odznaczenia przez władze PRL przywódcy Związku Sowieckiego Leonida Breżniewa Krzyżem Wielkim VM. Działo się to w obecności Księdza Prymasa i metropolity krakowskiego ks. kardynała Karola Wojtyły.

Obaj niezwykli generałowie, w czasach, gdy słowo Lwów było zakazane, stanowili bastion polskiej pamięci narodowej. Dzięki takim ludziom, mimo całych dziesięcioleci prób wymazywania Lwowa i Kresów Wschodnich z polskiej historii, nie udało się tego uczynić i nigdy się nie uda. Stanowili znakomity wzorzec prawego i zgodnego z honorem oficera Wojska Polskiego postępowania, bez względu na okoliczności i panujący ustrój. Bronili Ojczyzny z bronią w ręku, przelewali za nią krew, ale także prowadzili walkę piórem i słowem, by oszczercom nie udało się wykoślawić naszych dziejów” - czytamy we wniosku do Prezydenta RP.


Kresowiacy przypomnieli też, że w czasach PRL niemożliwe było uhonorowanie obu bohaterów najwyższym odznaczeniem, ale teraz niepodległa Polska może im się odwdzięczyć za wierną służbę.
 „Apelujemy do Pana Prezydenta, aby zechciał pan pójść drogą wytyczoną przez Prymasa Tysiąclecia oraz naszego świętego Jana Pawła II i oddał najwyższą cześć panom generałom Abrahamowi i Borucie-Spiechowiczowi odznaczając ich pośmiertnie Orderem Orła Białego. Setna rocznica odzyskania niepodległości jest chyba najlepszą sposobnością, by pokłonić się w ten sposób tym, którzy dla Rzeczpospolitej oddali całe swe życie” - napisali do prezydenta Andrzeja Dudy


Oni twierdzą że Polska ponosi winę za Holokaust!

2018-02-08

 

Lista tzw. polskich autorytetów, które w histerycznym tonie apelują o wycofanie się z pomysłu karania za szkalujące Polskę kłamstwa robiące z nas naród sprawców Holokaustu. (2018r)

 „My, niżej podpisani zwracamy się do opinii publicznej powodowani troską o stan relacji polsko-żydowskich i polsko-izraelskich. Apelujemy o wyciszenie emocji w imię wspólnego dobra, jakim są prawda i budowany od ćwierćwiecza dialog.

Ustawa o Instytucie Pamięci Narodowej, przyjęta 26 stycznia 2018 przez polski Sejm i skierowana do dalszej legislacji, przewiduje karę do trzech lat więzienia dla każdego, „kto publicznie i wbrew faktom przypisuje Narodowi Polskiemu lub Państwu Polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za popełnione przez III Rzeszę Niemiecką zbrodnie nazistowskie”.

Ten niefortunny zapis odbił się szerokim echem w Polsce i na świecie, budząc liczne zastrzeżenia – logiczne, moralne i prawne, na co nie wyrażamy zgody!

Anne Applebaum

Timothy Garton Ash

Anna Barańczak

Maria Barcikowska

Witold Bereś

Bogdan Białek

Anna Bikont- http://yelita.pl/artykuly/art/bikont-kruczkowska

Yael Birenbaum

Halina Birenbaum

Jacek Bocheński

Teresa Bogucka

Krzysztof Burnetko

Anna Dodziuk

Barbara Engelking - http://yelita.pl/artykuly/art/engelking-boni

Zofia Floriańczyk

Andrzej Friedman

Beata Fudalej

Jolanta Gałązka-Friedman,

Konstanty Gebert - http://www.ivrozbiorpolski.pl/index.php?page=gebert-konstanty

Agnieszka Glińska

Jan Tomasz Gross

Irena Grudzińska-Gross

Mikołaj Grynberg

Jan Hartman - http://yelita.pl/artykuly/art/hartman

Jan Hertrich-Woleński

Agnieszka Holland - http://www.ivrozbiorpolski.pl/index.php?page=holland

Krystyna Janda,

Maria Janion

Zofia Jankiewicz

Jacek Kleyff

Sergiusz Kowalski

Stanisław Krajewski

Maria Kruczkowska

Krystyna Krynicka

Ryszard Krynicki

Ireneusz Krzemiński

Joanna Kurczewska

Jacek Kurczewski

Jarosław Kurski

Aleksander Kwaśniewski

Andrzej Leder

Wojciech Lemański

Paweł Liberski

Barbara Mechowska-Kleyff

Edward Mitukiewicz

Krzysztof Niedałtowski

Przemysław Nowacki

Stanisław Obirek

Janusz Onyszkiewicz

Piotr Pacewicz

Monika Płatek

Masza Potocka,

Stanisław Radwan

Shoshana Ronen

Jacek Różycki

Andrzej Rzepliński

Paula Sawicka

Dorota Segda,

Radek Sikorski

Marek Siwiec - http://yelita.pl/artykuly/art/siwiec

Jarosław Sławek

Aleksander Smolar

Kazimierz Sobolewski

Piotr Sommer

Krystyna Starczewska

Andrzej Stasiuk

Dariusz Stola

Joanna Szczęsna

Kazimiera Szczuka - http://yelita.pl/artykuly/art/szczuka

Monika Sznajderman

Piotr Szwajcer

Paweł Śpiewak - http://www.ivrozbiorpolski.pl/index.php?page=spiewak-pawel

Frank Telling-Saphar

Róża Thun

Olga Tokarczuk

Joanna Tokarska-Bakir

Aleksandra Trzaska

Mikołaj Trzaska

Magdalena Tulli

Grzegorz Turnau

Marian Turski

Piotr Wiślicki

Krystyna Zachwatowicz-Wajda

Maja Zagajewska

Adam Zagajewski

Katarzyna Zimmerer

Jacek Żakowski.


Ukraina zablokowała ekshumacje ofiar rzezi wołyńskiej !!!

2017-11-07

Władze Ukrainy zablokowały możliwość przeprowadzania na jej terenie ekshumacji i prac poszukiwawczych polskich ofiar rzezi wołyńskiej i galicyjskiej sprzed 74 lat, dokonanej przez UPA. Wydane wcześniej pozwolenie zostało zawieszone.

Strona ukraińska twierdzi, że nie będzie w stanie zapewnić polskim badaczom i poszukiwaczom bezpieczeństwa w trakcie prac. To uzasadnienie dla cofniętego pozwolenia na przeprowadzenie ekshumacji na Wołyniu w miejscowościach Ostrówki i Tynne oraz w jednej z dzielnic Lwowa.

Ofiary masowych mordów, jakich dokonali na Polakach Ukraińcy, to około 10 tys. mogił pojedynczych lub zbiorowych – w większości nieoznaczonych i nieopisanych dołów śmierci.

W obliczu bardzo dużej popularności na Ukrainie zbrodniczych organizacji nacjonalistycznych OUN i UPA, które są postrzegane przez wielu za naszą wschodnią granicą jako bohaterskie, doniesienia o uniemożliwieniu prowadzenia prac ekshumacyjnych są jasnym sygnałem. Są także dowodem na to, że władze nie są już w stanie zapewnić na terenie Ukrainy bezpieczeństwa badaczom i historykom z Polski i uchronić ich przed możliwymi atakami neobanderowców.

Działania Ukraińców są odwetem za rozbiórkę nielegalnego pomnika zbrodniczej UPA w Hruszowicach.

Piszcie protesty w tej sprawie do:

- MSZ RP -  rzecznik@msz.gov.pl

- Ambasada Ukrainy w RP - emb_pl@mfa.gov.ua

- Związek Ukraińców w Polsce - sekretariat@ukraina.com.pl
               zuwp@post.pl

 

 


Antypolska nagonka!!!

2017-08-20

Na portalu eastbook.eu opublikowano apel do Ministra Mariusza Błaszczaka o usunięcie Kaplicy Ostrobramskiej oraz Cmentarza Obrońców Lwowa z listy ilustracji nowego polskiego paszportu. Autorzy apelu twierdzą, że Polska powinna zrezygnować z tych motywów w imię troski „o dobre relacje Polski z Litwą i Ukrainą”. Apel podpisali m. in. Witold Jurasz z Ośrodka Analiz Strategicznych, Piotr Skwieciński, Łukasz Warzecha, Piotr Zaremba, oraz niektórzy publicyści Newsweeka, Tygodnika Powszechnego i Gazety Wyborczej.

Ta lista ukazuje, że niektórym tzw.„niezależnym” i „niepokornym” dziennikarzom, do tej pory utożsamiającym się z prawicą, jest coraz bliżej do GieWu Michnika. Może to i dobrze, że zrzucają maski. Trzeba zapamiętać te nazwiska, aby w przyszłości nie dać nabrać na ich „obiektywne” opinie


Kłamstwa rzecznika praw obywatelskich o Polakach i Holokauście!!!

2017-06-25

Rzecznik Praw Obywatelskich - Adam Bodnar po swojej ostatniej wizycie w TVP Info  wypowiedział  skandaliczne zdanie: - Musimy pamiętać, że wiele narodów współuczestniczyło w realizowaniu holokaustu. W tym także naród polski.

Podpisz apel o dymisję RPO:

http://www.citizengo.org/pl/71566-rzecznik-praw-obywatelskich-adam-bodnar-w-dniu-20-czerwca-na-antenie-tvp-elujemy-do-pana-o?m=5&tcid=36503807

 

Napisz do RPO co o nim sądzisz na - biurorzecznika@brpo.gov.pl,