Serwis poświęcony elitom politycznym w Polsce po 1989 roku (Okrągły Stół)
Rafał Aleksander Ziemkiewicz
Rafał Aleksander Ziemkiewicz
Rafał Aleksander Ziemkiewicz

Rafał Aleksander Ziemkiewicz (ur. 13 września 1964 w Piasecznie) – polski dziennikarz, publicysta, komentator polityczny i ekonomiczny, pisarz science-fiction i działacz fandomu.

Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Mąż Aleksandry Ciejek.

Jako pisarz SF debiutował opowiadaniem Z palcem na spuście w tygodniku Odgłosy (lipiec 1982). W tym samym roku za Cortex cerebri zdobył nagrodę w konkursie na opowiadanie s-f organizowanym przez Naszą Księgarnię, Młodego Technika, Młodzieżową Agencję Wydawniczą i klub SFAN oraz wyróżnienie za Pilota.

Trzykrotnie nagradzany prestiżową nagrodą im. Janusza A. Zajdla: za powieści Pieprzony los Kataryniarza (1995) i Walc stulecia (1998) oraz za opowiadanie Śpiąca królewna (1996).

Dwukrotny laureat nagrody Śląskiego Klubu Fantastyki, Śląkfy, jako Twórca Roku (1990 i 1998). Był współzałożycielem Grupy Literackiej TRUST, aktywnym działaczem klubu SFAN, klubu PSMF SFERA oraz Klubu Twórców. Był redaktorem naczelnym magazynu Fenix. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Karierę publicysty zaczynał jako felietonista tygodnika "Najwyższy CZAS!". Pracował też jako dziennikarz i publicysta m.in. w radiu Wawa i PR IV. W roku 1995 został stypendystą National Forum Foundation. Pracował w krajowym biurze kongresowym amerykańskiej Partii Republikańskiej i wydziale prasowym jej stanowych struktur w Seattle.

Związany z "Gazetą Polską" od początku jej istnienia, gdzie najpierw kierował działem cywilizacja, a następne działem publicystyki. Z redakcji odszedł w 1997 roku. Od tej pory jest niezależnym publicystą.

Był gospodarzem programu publicystycznego Radia Tok FM. Został z radia zwolniony w 2004 roku, kiedy na antenie wspomniał o swoim procesie z Adamem Michnikiem.

Jego teksty ukazywały się w "Newsweeku Polska" (lata 2003-2007), tygodniku "Wprost" (2001-2003) i "Przewodniku Katolickim". Pojedyncze publikacje ukazywały się również w "Polityce". Współpracował z TV Biznes i Radiem Vox FM, w którym prowadził poranny przegląd prasy. Od września 2006 do lutego 2007 prowadził w TVP 1 cotygodniowy program kulturalny "Ring", wchodzący w skład pasma publicystycznego Jedynki "Nie ma przebacz".

Aktualnie jego felietony publikują "Rzeczpospolita", "Gazeta Polska" (która przedrukowuje jego felietony z PR 1) i "Niezależna Gazeta Polska" oraz portal Interia.pl (od 2005-2007, z kilkumiesięczną przerwą na przełomie 2007/2008). W TVP Info prowadzi cotygodniowy program "Antysalon Ziemkiewicza" (niedziela, godz. 10:00), ma również swoją audycję w TVP Historia. W radiowej Jedynce prowadził co tydzień audycję "Rozmowy w jedynce" (w piątki, po godz. 13:00).

Laureat Nagrody Kisiela w 2001 roku.

W kwietniu 2005 został członkiem honorowym Stowarzyszenia KoLiber.

W latach 1993 - 1994 był rzecznikiem prasowym i członkiem Unii Polityki Realnej. W roku 1995 jako stypendysta National Forum Foundation pracował w krajowym biurze kongresowym partii republikańskiej i wydziale prasowym stanowej partii republikańskiej w Seattle.


Zbiory opowiadań

  • Władca szczurów (Alfa 1987, opowiadania: "Cortex cerebri", "Pilot", "Prezydent", "Łąka", "Władca szczurów", "Głosy z oddali", "Labirynt", "Hellas – III", "Notatnik I – VI")
  • Skarby stolinów (KAW 1990, wznowienie – Ancher 1993, opowiadanie – "Hrebor Cudak", mikropowieść – "Skarby stolinów", "Uwagi tłumacza")
  • Zero złudzeń (Białowieża 1991, opowiadania: "Hellas – III", "Ciśnienie", "Historia", "Człowiek w pociągu", "Zero złudzeń", "Strach", "Mięso kobiet", "Jawnogrzesznica", "Szosa na Zaleszczyki", "Notatnik VII – XIII")
  • Czerwone dywany, odmierzony krok (Nowa 1996, opowiadania: "Źródło bez wody", "Pięknie jest w dolinie", "Czerwone dywany, odmierzony krok", "Śpiąca królewna")
  • Śpiąca królewna (RTW 2001, książka na kasetach audio)
  • Cała kupa wielkich braci (Fabryka Słów 2002, opowiadania: "Żywa gotówka", "Cała kupa wielkich braci", "Pobożne życzenie", "Żadnych marzeń", "Ostatnie słowo", "Jawnogrzesznica", "Godzina przed świtem", "Koszt uzyskania")
  • Coś mocniejszego (Fabryka Słów 2006, opowiadania: "Żywa gotówka", "Akwizytor", "Cała kupa wielkich braci", "Pobożne życzenie", "Żadnych marzeń", "Coś mocniejszego", "Ostatnie słowo", "Eliksir szczęścia", "Człowiek w pociągu", "Jawnogrzesznica", "Czerwone dywany, odmierzony krok", "Pięknie jest w dolinie", "Niezły", "Pokój naszych czasów", "Godzina przed świtem", "Tańczący mnich", "Bejbiś™", "Dobra wróżka", "W południe", "Szybki montaż")

Powieści

  • Wybrańcy Bogów (Przedświt 1991, wznowienie – SuperNOWA 2000)
  • Pieprzony los Kataryniarza (Nowa 1995)
  • Walc stulecia (Nowa 1998)
  • Ciało obce (Świat Książki 2005)
  • Ognie na skałach (Fabryka Słów 2005)
  • Żywina (Świat Książki 2008)

Publicystyka

  • Zero zdziwień (Nepo 1995, felietony polityczne)
  • Viagra mać (Fabryka Słów 2002, felietony polityczne)
  • Frajerzy (Fabryka Słów 2003, felietony o fantastyce i polityczne)
  • Polactwo (Fabryka Słów 2004, książka publicystyczna) Reedycja rok 2007 z dodatkowymi poprawkami uwzględniającymi zmiany, jakie zaszły w Polsce
  • Michnikowszczyzna. Zapis choroby (Red Horse 2006, książka publicystyczna) ISBN 83-60504-16-4
  • Czas wrzeszczących staruszków (Fabryka Słów 2008, książka publicystyczna)
  • "Myśmy wszystko zapomnieli"
  • "Pomarańczowi brunatnieją"