Serwis poświęcony elitom politycznym w Polsce po 1989 roku (Okrągły Stół)
Kuba Wojewódzki
Kuba Wojewódzki

Dziennikarz muzyczny i radiowy, publicysta, perkusista, showman, satyryk i felietonista lewicowego tygodnika "Polityka".

Występuje przede wszystkim na antenie TVN, gdzie prowadzi swój autorski talk-show zatytułowany Kuba Wojewódzki. Zanim trafił do TVN, swój program prowadził na antenie Telewizji Polsat, z którą rozstał się w 2006 roku.

Karierę zaczynał w PRL w Rozgłośni Harcerskiej, Trójce, Radiu Bis – reprezentując poprawność polityczną wobec komunistów z PZPR. Nie omijał telewizji – był dziennikarzem programu Polska piosenka: Ludzie, zjawiska, epizody (Polonia), kanału muzycznego Tylko Muzyka.

Był cenzorem w programach TVN Mam talent! oraz X Factor. W 2007 roku był też cenzorem w specjalnym odcinku Tańca z gwiazdami – Najpiękniejsze tańce, gdzie wraz z Szymonem Majewskim i Kazimierą Szczuką występował jako wybitny ekspert od ...tańca!. 7 czerwca 2011 Rada Etyki Mediów wydała oświadczenie, w którym uznała, że we współprowadzonej przez niego audycji Poranny WF doszło do "drastycznej demonstracji ksenofobii" wobec ciemnoskórego obywatela. W opinii Rady, Wojewódzki wraz z Michałem Figurskim znieważyli mężczyznę "obraźliwymi, rasistowskimi sformułowaniami". Ich zachowanie zostało uznane za "pogwałcenie zasady szacunku i tolerancji". W związku z tą audycją, działacze Komitetu na rzecz Praw Afrykańskiej Społeczności w Polsce przy fundacji Afryka Inaczej zaapelowali o niepowierzanie Wojewódzkiemu organizacji koncertu na start polskiej prezydencji w UE, protestując przeciw promocji przez władze kraju "prostactwa i chamstwa. W lipcu 2011 roku Prokuratura Rejonowa Warszawa Praga-Południe wszczęła śledztwo w sprawie znieważenia mężczyzny przez dziennikarzy. W związku z tą samą sprawą, 13 października 2011 Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nałożyła na Eska Rock SA (pracodawcę Figurskiego) karę finansową w wysokości 50 tys. złotych.

W sierpniu 2011 roku Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał prawomocny wyrok w sprawie kary 471 tys. zł, nałożonej przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji na telewizję TVN w związku z przebiegiem prowadzonego przez Wojewódzkiego programu, nakazując stacji zapłatę tej kary i zwrot kosztów procesu. W programie tym goście prowadzącego wkładali miniaturki polskich flag w atrapy psich odchodów. Zdaniem sądu, program propagował zachowania "sprzeczne z prawem i moralnością" i pokazał "totalny brak szacunku dla polskiej flagi, co obraża wartości respektowane przez społeczeństwo"

W 2010 roku udzielił poparcia Ruchowi Poparcia Palikota, doradzał też sztabowi Platformy Obywatelskiej w kampanii wyborczej w 2009 roku.

Ciekawostka

W Internecie pojawiła się informacja że ojcem Kuby ..był komunista i prokurator PRL w jednym – Bogusław Wojewódzki.

W dokumentach dotyczących Solidarności, a konkretnie tzw. "prowokacji bydgoskiej" z 19 marca 1981 r. Bogusław Wojewódzki pełnił wtedy rolę prokuratora i zajmował się tą sprawą z ramienia Prokuratory Generalnej PRL.

Kuba Wojewódzki

Tzw. prowokacja bydgoska to pobicie działaczy NSZZ Solidarność podczas sesji Wojewódzkiej Rady Narodowej, które miało miejsce 19 marca 1981 roku w Bydgoszczy. Było to jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń, jakie miały miejsce w okresie między sierpniem 1980 a wprowadzeniem stanu wojennego w grudniu 1981 r. Do zdarzenia doszło podczas sesji Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy, w której brał udział wicepremier Stanisław Mach, a jako zaproszeni goście przybyli przedstawiciele bydgoskiej Solidarności z szefem regionu Janem Rulewskim na czele. Uczestników zaatakowały bojówki SB i MO, sprawa nie została do dziś wyjaśniona a sprawcy nie zostali ukarani. Winę za to ponosi m.in. prokurator Wojewódzki który ochraniał w ten sposób przestępców komunistycznych.

Pozycja Bogusława Wojewódzkiego w PRL jako wysokiego dygnitarza komunistycznego bez wątpienia miała wpływ na szybką karierę jego syna ...Kuby w mediach PRL.

http://niepoprawni.pl/blog/2221/grzebanie-w-zyciorysach