Serwis poświęcony elitom politycznym w Polsce po 1989 roku (Okrągły Stół)
Marcin Wojciechowski
Marcin Wojciechowski
Marcin Wojciechowski

Marcin Wojciechowski (ur. 1975) - polski dziennikarz, reżyser-dokumentalista.

Absolwent VII Liceum Ogólno­kształcą­cego im. Juliusza Słowackiego w Warszawie oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1998 dziennikarz Gazety Wyborczej. Był korespondentem wojennym na Bałkanach, świadkiem interwencji NATO w Jugosławii i upadku dyktatury Slobodana Miloševicia.

Wieloletni korespondent Gazety Wyborczej w Kijowie i Moskwie. Autor m.in. filmów Za Niemen (1998) i Czekając na Minjan (2000), poświęconych głównie tematyce historyczno-społecznej, dziejom Polaków na Wschodzie i Żydów polskich. Jest również autorem artykułów opisujących relacje polsko-ukraińskie, w tym zagadnienia z okresu II wojny światowej z pozycji sympatyka OUN-UPA.

Był jednym z sygnatariuszy apelu do władz miasta Warszawy w sprawie protestu przeciwko budowie na pl. Grzybowskim pomnika ofiar OUN i UPA przygotowanego na zamówienie Ogólnopolskiego Komitetu Budowy Pomnika Ofiar Ludobójstwa Dokonanego przez OUN–UPA na Ludności Polskiej Kresów Wschodnich.

Ściśle związany z ideologią Gazety Wyborczej, wierny poddany Adama Michnika do tego stopnia że w GW napisał paszkwil w którym ks.Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego przyrównał do Eriki Steinbach !!! Komentarz do tego jest zbędny, świadczy to tylko o „profesjonalności i rzetelności dziennikarskiej rodem z PRL”.
Dziennikarz "Gazety Wyborczej" Marcin Wojciechowski został laureatem ukraińskiej nagrody imienia Saszka Krywenki. Uroczystość odbyła się we lwowskim Ukraińskim Uniwersytecie Katolickim.