Serwis poświęcony elitom politycznym w Polsce po 1989 roku (Okrągły Stół)
Ewa Wójciak
Ewa Wójciak

Ewa Wójciak – aktorka teatralna, fe­mi­nis­tka antyklerykalna, dyrektor poznańskiego Teatru 8 Dnia, celebrytka III RP.

Jest córką Juliusza Wójciaka – Ubeka, krwawego funkcjonariusza ko­mu­nis­ty­czne­go urzędu bezpieczeństwa (UB) walczącego z powojennym podziemiem niepodległościowym.

Od 2000 r., jest etatowym dyrektorem Teatru 8 Dnia.

W 2013 r., po wyborze kardynała Jorge Mario Bergoglio na papieża, Ewa Wójciak na swoim profilu na portalu społecznościowym facebook napisała: „No i wybrali chuja który donosił wojskowym na lewicujących księży”

Wypowiedź ta wywołała falę protestów włącznie z krytyką ze strony prezydenta Poznania – Ryszarda Grobelnego i apelem części radnych o odwołanie jej ze stanowiska dyrektora teatru, jednak miała mocne układy i utrzymała lukratywną posadę dyrektora!

Ewa Wójciak, List poparcia dla Ewy Wójciak

Za te słowa Wójciak została bardzo ukarana ...naganą przez prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego. Ra­da mias­ta pod­ję­ła decyzję o odwołaniu dyrektorki Teatru Ósmego Dnia. Przeciw było tylko czworo radnych SLD. Prezydent Ryszard Gro­bel­ny najpierw stwierdził, że stanowisko rady popiera, ale teraz już rozmawiać o tym nie chce. Ani o Ewie Wójciak, ani o tzw. kulturze w mieście.

– Nie zgadzamy się, żeby z naszych podatków był utrzymywany ktoś, kto nie potrafi się kulturalnie zachowywać. Kulturalna kultura powinna być, a nie chamska – mówi radna PiS Lidia Dudziak, energiczna, 10 lat temu przez czytelników „Głosu Wielkopolskiego” uznana za superradną. Nazwanie papieża chujem osobiście ją zabolało: – Można się nie zgadzać, ale nie można ubliżać w taki sposób drugiemu człowiekowi.

Z radnymi Ewa Wójciak ma na pieńku nie od dziś. W 2012 roku nazwała ich bandytami. Radni złożyli doniesienie do prokuratury o znieważeniu funkcjonariuszy publicznych. Ta odmówiła wszczęcia śledztwa.

W 2010 r. poparła Janusza Palikota w jego wypowiedzi: „Lech Kaczyński ma krew na ręku, tych ludzi, którzy zginęli w Smoleńsku”.

Teatr Ósmego Dnia dostaje grubo ponad milion dotacji rocznie, bez której zbankrutowałby natychmiast – Koledzy mają pensję min 2,5 tys. zł. Ja jako dyrektorka – min. 4 tys. zł – chwali się Wójciak.

Teraz dyrektorce teatru zamarzyła się wielka polityka. Ewa Wójciak będzie liderką koalicji Europa Plus Twój Ruch w wyborach do Parlamentu Europejskiego na liście w Łodzi.

Zarobki w Brukseli bardzo kuszą Wójciak !!!
Miesięczna pensja - 7700 euro, 298 euro diety za każdy dzień udziału w posiedzeniu PE i 304 euro za dzień pracy w komisji - te pieniądze, pozwolą jej nieźle zabezpieczyć się na przyszłość.

– Jeżeli nasz kraj w krótkim czasie może zbudować sobie wizerunek kraju innowacyjnego, kraju zdolnego do wysokich technologii, kraju, za którego produkty warto zapłacić więcej (...) to tym narzędziem zmiany jest polska kultura – powiedział lider Twojego Ruchu Janusz Palikot. Wyjaśnił, że Wójciak stratuje z Łodzi, gdyż w Poznaniu „jedynką” jest Marek Siwiec.

Warto jednak zapytać czy to aby nie jest „chujowa kultura”?


Jej ojcem był Juliusz Wójciak ( krwawy UB-ek)

Z zachowanych w Instytucie Pamięci Narodowej informacji wynika iż zajmował stanowisko starszego referenta śledczego PUBP w Rawiczu, a w ostatnim okresie pracy w aparacie bezpieczeństwa piastował stanowisko zastępcy kierownika Wydziału I Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Poznaniu, czyli pionu odpowiedzialnego za kontrwywiad i walkę z powojennym podziemiem niepodległościowym. Mimo szybkich awansów i dobrze zapowiadającej się kariery, został dyscyplinarnie wydalony z UB we wrześniu 1945 r. Było to następstwem brutalnego pobicia Niemców znajdujących się w areszcie, w następstwie czego 4 z nich poniosło śmierć. W zajściu uczestniczyło 5-funkcionariuszy UB, a najokrutniejszy i najstarszy rangą z nich był Wójciak, na którego polecenie wydano klucze do cel.

Brutalna śmierć więźniów doprowadziła do wewnętrznego śledztwa, samej sprawy kierownictwo Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego nie skierowało jednak do sądu unikając rozgłosu. W wyniku sprawy Wójciak został na 4-tygodnie osadzony w warszawskim areszcie i w ramach kary służbowej za "nadużycie władzy"i brutalność jako jedyny uczestnik zajścia dyscyplinarnie zwolniony ze służby we wrześniu 1945 r.