Serwis poświęcony elitom politycznym w Polsce po 1989 roku (Okrągły Stół)
Adam Włodek
Adam Włodek

(ur. 8 sierpnia 1922 w Krakowie, zm. 19 stycznia 1986 tamże) – Konfident UB, poeta, redaktor i tłumacz. Mąż Wisławy Szymborskiej.

W czasie okupacji działał w podziemiu kulturalnym, w latach 1943–1945 był redaktorem „Biblioteki Poetyckiej”. Po wojnie był redaktorem w krakowskiej prasie, m.in. w „Dzienniku Polskim”, a w latach 1953–1954 redaktorem „Dziennika Literackiego”.

W kwietniu 1948 ożenił się z Wisławą Szymborską, zamieszkali w Domu Literatów przy ul. Krupniczej 22 w Krakowie. Małżeństwo skończyło się rozwodem w 1954, jednak utrzymywali ze sobą przyjazne stosunki. Pod jego wpływem Wisława Szymborska wyznawała światopogląd komunistyczny, w roku 1950 zapisała się wraz z nim do komunistycznej PZPR.

8 stycznia 1953 r. złożył donos do UB na Macieja Słomczyńskiego, później światowej sławy tłumacza, m.in. dzieł Szekspira. Powodowany "poczuciem czujności partyjnej i obywatelskiej" Włodek ujawnia tam znane sobie szczegóły z życia Słomczyńskiego, przytacza też zasłyszane pomówienia i formułuje własne opinie na temat jego osoby, wkrótce po otrzymaniu tego donosu UB aresztowało Słomczyńskiego.

Fundacja Wisławy Szymborskiej, na mocy pozostawionego przez nią testamentu, ustanowiła nagrodę im. Adama Włodka dla młodych pisarzy, tłumaczy oraz krytyków literackich za najciekawszy projekt literacki, który laureat będzie realizował przez 12 miesięcy. Nagroda ma postać stypendium wynoszącego 50 tys. zł.

Pierwotnie konkurs miał być realizowany we współpracy z Instytutem Książki, jednak w związku z opublikowanymi w internecie informacjami, że Włodek współpracował z UB, w szczególności donosił na Macieja Słomczyńskiego, dyrektor Instytutu Książki Grzegorz Gauden w specjalnym oświadczeniu poinformował w dniu 2 stycznia 2013 roku, że Instytut nie będzie współuczestniczył w przyznawaniu stypendium.