Serwis poświęcony elitom politycznym w Polsce po 1989 roku (Okrągły Stół)
Kazimiera Szczuka
Kazimiera Szczuka
Kazimiera Szczuka

ur. 22 czerwca 1966 w Warszawie − feministka, specjalistka w dziedzinie historii literatury i krytyki literackiej, członkini zespołu Krytyki Politycznej, tropicielka tzw. antysemityzmu polskiego.

Pracuje w Instytucie Badań Literackich PAN i wykłada Gender studies w Instytucie Stosowanych Nauk Spo­łecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Publikowała między innymi w nas­tępujących periodykach: Gazeta Wybor­cza, Res Publica Nowa, Teksty Drugie, Zadra oraz Pismo Ośrodka Informacji Środowisk Kobiecych.

Jest feministką i aktywną działaczką ruchów kobiecych oraz członkinią Rady Programowej Zielonego Instytutu. Należy także do partii politycznej Zieloni 2004.

Pochodzi z inteligenckiej rodziny. Jej ojciec, Stanisław Szczuka (1928–2011) był adwokatem, związanym od lat 50. XX w. ze środowiskami opozycyjnymi wobec władz PRL. Matka, Janina z domu Winawer, pochodząca z rodziny żydowskiej, jest lekarką.

W lutym 2000 roku była jedną z założycielek Porozumienia Kobiet 8 Marca, które organizuje warszawskie Manify.

Kazia opowiada niesmaczny dowcip o naszej Religii. Ciekawe czy odważyłaby się opowiedzieć dowcip tego typu o Allahu lub Mahomecie?26 lutego 2006 jako jeden z gości wystąpiła w programie Kuba Wojewódzki, gdzie sparodiowała głos Magdaleny Buczek, niepełnosprawnej prezenterki Radia Maryja. Za emisję tego odcinka Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nałożyła na Polsat karę pieniężną w wysokości 500 000 złotych. Zdaniem KRRiT, w programie prześmiewczo odnoszono się do osób niepełnosprawnych oraz modlitw. Magdalena Buczek cierpi na wrodzoną łamliwość kości. Do pierwszego złamania kości doszło u niej w miesiąc po urodzeniu. Przeszła z tego powodu ponad 30 operacji. W wieku 18 lat jej wzrost wynosił ok. 100 cm, a waga - 15 kg.

Tutaj Kazia śmieje się z chorej dziewczynki, założycielki podwórkowych kółek różańcowychKazimieła Szczuka bije po twarzy dziennikarzaKazia Szczuka zniesmaczona szarmanckim pocałunkiem w rękę odwdzięcza się tym samym dyrektorowi telewizyjnej jedynki:W latach 2010 - 2011 Kazimiera Szczuka była gościem programu Tomasza Lisa w TVP2. Brała udział w dyskusjach na temat parytetu kobiet w polskim parlamencie, Dnia bez Smoleńska w nawiązaniu do katastrofy smoleńskiej oraz stosunków polsko-żydowskich w oparciu o książkę Jana Tomasza Grossa, Złote żniwa.

Kazimiera Szczuka, dość dziwna osobowość, ze swoimi celebryckimi występami najwięcej krzywdy czyni, dopiero co, zmarłemu ojcu. Stanisław Sczuka obrońca w procesach politycznych, m.in. w 1956 w sprawę rehabilitacji członków kierownictwa Polski podziemnej skazanych w procesach stalinowskich; aresztowanych w III 1968 studentów, w procesie tzw. taterników; osób oskarżonych o zakłócanie spokoju społecznego w XII 1970. Pogrzeb mecenasa Szczuki odbył się 29 kwietnia 2011 r na Powązkach.