Serwis poświęcony elitom politycznym w Polsce po 1989 roku (Okrągły Stół)
Hanna Smoktunowicz-Lis
Hanna Smoktunowicz

Hanna Lis z domu Kedaj, primo voto Smoktunowicz (ur. 13 maja 1970 w Warszawie) – dziennikarka i prezenterka telewizyjna, prowadząca programy informacyjne, m.in. Teleexpress i Wiadomości w TVP oraz Wydarzenia w Polsacie.

Ukończyła italianistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Z racji młodego wieku, karierę dziennikarską rozpoczęła już w RP III, w roku 1992 jako prezenterka Teleexpresu. Córka Aleksandry i Waldemara Kedaja, oboje byli znanymi peerelowskimi dziennikarzami, znanymi przede wszystkim z politycznej agitacji, tajni agenci SB. Oboje zostali umieszczeni na słynnej „liście” Stefana Kisielewskiego. Była żona: Roberta Smoktunowicza i Jacka Kozińskiego, obecna żona Tomasza Lisa.

W maju 2003 została prowadzącą i wydawcą Dziennika w TV 4, dodatkowo od listopada 2003 była kierownikiem zespołu redakcyjnego. Od października 2004 do września 2007 prowadziła Wydarzenia w Polsacie. W tym czasie szefem programu był Tomasz Lis. Z Polsatu odeszła na znak solidarności ze zwolnionym Lisem.

Od czerwca 2008 prowadziła Wiadomości w TVP1. W grudniu tego samego roku została bezterminowo odsunięta od ich prowadzenia, jednakże z początkiem stycznia 2009 powróciła na antenę. Na zmianę z Piotrem Kraśką i Jarosławem Kulczyckim była gospodynią programu publicystycznego Temat dnia. Rozmowa jedynki. W kwietniu 2009 ówczesny prezes TVP Piotr Farfał rozwiązał z nią umowę o pracę, oficjalnie podając jako powód „poważne naruszenie zasad etyki dziennikarskiej.

Od maja 2012 wraca do Panoramy, ma dostać gwiazdorski kontrakt opiewający na 30 tysięcy złotych za prowadzenie 10 wydań "Panoramy" miesięcznie.

W grudniu 1989 poślubiła Roberta Smoktunowicza, z którym rozwiodła się w 1998. Od października 2007 jest następną, drugą żoną Tomasza Lisa.

Ze związku z Jackiem Kozińskim ma dwie córki: Julię (1999) oraz Annę (2001)