Serwis poświęcony elitom politycznym w Polsce po 1989 roku (Okrągły Stół)
Danuta Skalska

Danuta Skalska (ur. 25 czerwca 1945 we Lwowie) – polska dziennikarka i redaktorka prowadząca w Polskim Radiu Katowice audycję "Lwowska Fala". Jest prezesem bytomskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa, a także radną Rady Miasta w Bytomiu. Była reżyserką, scenarzystką i aktorką w kabarecie "Pacałycha".

Za mówienie prawdy o ludobójstwie dokonanym na Polakach przez nazistów ukraińskich z OUNUPA, Danuta Skalska jest brutalnie atakowana przez Gazetę Wyborczą.

Gdy Danuta Skalska ośmieliła się skrytykować w radiu na łamach "Lwowskiej Fali" najpierw projekt pomnika Stefana Bandery (a później sam monument), przywódcy zbrodniczej organizacji, której dziełem było ludobójstwo Polaków, naraziła się natychmiast na szarżę Gazety Wyborczej (18.01.2008). Atak w sumie był reakcją na całokształt działań Pani Danuty w ramach "Lwowskiej fali", również za krytykowanie odznaczeń członków zbrodniczej organizacji, których autor Michał Smolorz, odnoszę wrażenie określił z cieniem sympatii mianem "sędziwych kombatantów". Atak Smolorza, był również karą za krytykę w wykonaniu Skalskiej, której dokonała wobec tych księży greckokatolickich, którzy święcą pomniki zbrodniarzy. W całokształcie działań Pani Danuty Skalskiej nie dostrzegł jednak autor charytatywnej roli, jaką spełnia niosąc pomoc dla biednych ludzi żyjących na Ukrainie. Jednakowoż, oceniając działalność Pani Skalskiej na antenie, Smolorz określił ją, parafrazując jako "Lwowską falę nienawiści".

Jego artykuł sparafrazować można jako "Wybiórczą falę głupoty" czy też "Falę wybiórczej głupoty".

Redaktorka Danuta Skalska podczas Zjazdu Kresowian na Jasnej Górze w lipcu 2008
Redaktorka Danuta Skalska podczas Zjazdu Kresowian na Jasnej Górze w lipcu 2008