Serwis poświęcony elitom politycznym w Polsce po 1989 roku (Okrągły Stół)
Maria Peszek
Maria Peszek

(ur. 9 września 1973 we Wrocławiu) – celebrytka - skandalistka, wojująca ateistka. Zadebiutowała w 1993 roku. Występowała m.in. na scenie Teatru Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatru Studio i Teatru Narodowego w Warszawie.
Jej ojciec – Jan Peszek jest aktorem. W aktorstwo bawi się także jej brat – Błażej Peszek.

Uprawia lans na – nazwisko. Reprezentantka „Polisz szał biznes”

Jako aktorka zadebiutowała w 1984 roku w serialu Rozalka Olaboga, gdzie wcieliła się w postać Aldzi Klos. Miała wówczas 10 lat. W tym samym roku pojawiła się na deskach krakowskiego Teatru Juliusza Słowackiego w spektaklu Wesele w reżyserii Mikołaja Grabowskiego. Odbyła kursy śpiewu u sopranistki Elżbiety Towarnickiej, a następnie Elżbiety Zapendowskiej( cenzorki z Polsatu).

Maria Peszek na scenie
Peszek prezentuje swój seksaspil

W 2008 roku weszła na rynek swoją płytą zatytułowaną „Maria Awaria” i podbiła serca i umysły tzw.polskiej inteligencji, miała 35 lat. Co to były za piosenki? W ogromnej większości każda z nich dotyczyła jednego tematu – kopulacji, a sposób w jaki owa kopulacja była tam pre­zen­to­wa­na, przez swoją najbardziej wul­gar­ną bez­poś­red­niość, zdecydował o ich sukcesie. Nie będziemy jednak w stanie zrozumieć całej złożoności tego co się stało, jeśli jeszcze przez chwilę nie pozostaniemy przy Peszek nie jako artystce, lecz kobiecie. Mamy przed sobą kobietę, o wzroście 152 cm. i atrakcyjności mniej więcej równie dużej jak ten wzrost. A więc pojawia się taka malutka, zasuszona kobieta w wieku – jak na tematykę tych piosenek – mocno posuniętym, no i, pozując na baraszkującą w pościeli panieneczkę, robi ogólnopolską karierę. Maria Peszek, oprócz tego, że jest piosenkarką, to pisze też wiersze, a tam jest scena tako oto, jak to ona patrzy na jakiegoś psa i nie może oderwać wzroku od tego czerwonego kawałka mięsa, który mu zwisa spod brzucha.(penis). Branża stworzyła tę Peszek w takim właśnie kształcie, uzależniła ją od niego do tego stopnia, że nie zostało jej już nic poza tym seksem, a kiedy z niej już został strzęp człowieka, wywiozła do tej Tajlandii, żeby się podkurowała.

Druga płyta długogrająca Marii Peszek, zatytułowana Maria Awaria. Był to tzw.album koncepcyjny, na którym artystka poruszyła temat seksu, cielesności i wulgarności. Tabloid Fakt skrytykował Marię Peszek za "ordynarne odniesienia do seksu" i "drwinę z polskiego tańca ludowego" (kujawiaka). Gazeta Nasz Dziennik określił muzykę z albumu jako "obsceniczną i wulgarną", a samą piosenkarkę potępił za "gardzenie tradycyjnymi war­toś­cia­mi".

23 września 2008 roku wystąpiła w programie Kuba Wojewódzki. Ze względu na kontrowersyjne, przepełnione wulgarną erotyką treści padające w rozmowie telewizja TVN przesunęła godzinę emisji odcinka. W grudniu 2008 rozpoczęła prowadzenie własnej audycji radiowej "Radio Maria" w rozgłośni Roxy FM, była to kiczowata odpowiedź na Radio Maryja.

13 stycznia 2009 Maria Peszek została laureatką populistycznej nagrody Paszport Polityki za album Maria Awaria w kategorii Muzyka Popularna. Była także nominowana do plebiscytu Polka Roku, organizowanego przez Gazetę Wyborczą.
W maju 2010 wzięła udział w rozbieranej fotosesji w albumie fotograficznym Pierwsi w Polsce, problem z tym był tylko jeden – Peszek nie miała co pokazać a tak się bardzo starała.

We wrześniu 2012 roku udzieliła wywiadu, w którym wyznała, że przez dłuższy czas chorowała na neurastenię(nerwice).W październiku wydała trzeci album pt. Jezus Maria Peszek, na którym poruszyła temat własnego zmagania z chorobą psychiczną a także religijności, polskości czy tradycyjnych ról społecznych.

Najnowsza płyta Marii Peszek, a więc coś, co ktoś postanowił nazwać „Jezus Maria Peszek”, to bezpośredni wynik owej dwuletniej rekonwalescencji z dala od zgiełku Warszawy i Krakowa. To co pokazuje Peszek to nawet nie jest piosenkarstwo – to jest coś tak słabego że ona by się z tym czymś nawet nie zmieściła w pierwszym etapie programu „Mam talent”. Już dziś ta płyta otrzymała tytuł „złotej płyty”, i jak się mówi, znajduje się ona na szczycie wszelkich list sprzedaży w kraju a owa „złota płyta” to zaledwie 15 tysięcy sprzedanych sztuk.

Kreuje się ona przy pomocy przychylnych mediów na postępową piosenkarkę, która przeciwstawia się faszystowskim (czyli lewicowym) ideologiom i śpiewa o tym, o czym nikt inny by się nie odważył. Dlatego zapewne w jej piosenkach jest tyle obsceniczności, wulgaryzmów.

Jej seksapil to: wzrost 152cm, mały obwisły biust, pulchna sylwetka, pucowata buźka i frys zrobiony jak od”nocnika”.