Serwis poświęcony elitom politycznym w Polsce po 1989 roku (Okrągły Stół)
Monika Olejnik
Monika Olejnik

Ukończyła XLVI Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Warszawie. Studiowała zootechnikę w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Ukończyła podyplomowe studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim. W 1981 roku odbyła staż w Programie I Polskiego Radia w redakcji rolnej.

Z katalogów IPN oraz z posiadanych przez „Gazetę Polską” dokumentów jednoznacznie wynika, że ojciec dziennikarki – Tadeusz Olejnk był funkcjonariuszem SB. Owszem, pracując w batalionie Specjalnym zajmował się też „ochroną ambasad” , która polegała głównie na fotografowaniu oraz inwigilacji osób które tak wchodziły. Odszedł z SB w 1987 roku – jego odejście poprzedził raport w którym opisano, że zatrzymany za pospolite przestępstwa Henryk R. utrzymywał zażyłe kontakty z mjr Tadeuszem Olejnikiem.

Karierę w państwowych mediach rozpoczęła w... stanie wojennym dzięki poparciu ojca oraz faktowi że większość aktorów i twórców zbojkotowała stan wojenny odmawiając występów w mediach państwowych. Przyczynił się do tego też fakt weryfikacji dziennikarzy, w wyniku której zostało zwolnionych z pracy co najmniej 800 z nich.

W 1982 rozpoczęła pracę w Programie III Polskiego Radia. Pracowała tam przez 18 lat. Popularność przyniosły jej wywiady z politykami i postaciami życia publicznego w audycji Salon polityczny Trójki. W drugiej połowie lat 80. była związana razem z mężem Grzegorzem Wasowskim z trójkową audycją Nie tylko dla orłów. Od stycznia 2001 pracuje w Radiu ZET, w którym prowadzi rozmowy z politykami w audycji Gość Radia ZET i niedzielnym programie Siódmy dzień tygodnia W telewizji TVN prowadziła rozmowy w programie Kropka nad i. Od września 2004 do lipca 2006 była gospodynią programu publicystycznego Prosto w oczy w TVP1. Od 11 września 2006 ponownie prowadzi program Kropka nad i, tym razem na antenie TVN24.

W „Gazecie Wyborczej” razem z Agnieszką Kublik przygotowuje wywiady z cyklu Dwie na jednego. W 2007 ukazała się książka pod tym samym tytułem zawierające 25 wywiadów przeprowadzonych przez Olejnik i Kublik.

Była żoną Grzegorza Wasowskiego, syna współtwórcy Kabaretu Starszych Panów, Jerzego Wasowskiego i aktorki Marii Dobrzyńskiej oraz wnuka Józefa Wasowskiego (właśc. Józef Wasercug), dziennikarza i wykładowcy pochodzenia żydowskiego, w latach 1945–1947 posła do Krajowej Rady Narodowej i na Sejm Ustawodawczy, pierwszego w historii prezesa Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej.

Z Grzegorzem Wasowskim ma syna Jerzego.

Przyjaźni się z Jerzym Urbanem i Adamem Michnikiem.

W „FiM” ukazały się artykuły, w których Marek Szenborn zastępca naczelnego nazwał Olejnik „dziennikarską hieną w spódnicy, która potrafi zgnoić człowieka, nie widząc go nigdy na oczy”.