Serwis poświęcony elitom politycznym w Polsce po 1989 roku (Okrągły Stół)
Dorota Nieznalska

Dorota Nieznalska - (ur. 19 września 1973 w Gdańsku) – celebrytka i tzw. artystka wizualna. Tworzy przede wszystkim najprostsze i najłatwiejsze tzw. obiekty rzeźbiarskie i instalacje wymierzone w religię katolicką.

Reprezentantka „Polisz Szał Biznes”

Dorota Nieznalska

Ukończyła Liceum Sztuk Plas­tycz­nych w Gdyni-Orłowie. Jest ab­sol­went­ką Wydziału Rzeźby ASP w Gdańsku, dyplom uzyskała w 1999r. w Pracowni Intermedialnej prof. Grzegorza Klamana.

Lansowana jest na siłę przez lokalny dodatek "Gazety Wyborczej" oraz telewizję TVN.

Jej szczytowym tzw. osiągnięciem artystycznym była Instalacja Pasji wg. Nieznalskiej.

Na instalację składał się film (obraz ćwiczącego na siłowni mężczyzny) oraz obiekt (zdjęcie męskich genitaliów na krzyżu). Tytuł instalacji odwoływał się do tematów pasyjnych w sztuce religijnej.

Dorota Nieznalska Instalacja

Wiadomość medialna o tematyce wystawy i użytych w niej tzw. środkach artystycznych spowodowała oskarżenie Nieznalskiej o obrazę uczuć religijnych, dokonane na podstawie doniesienia grupy działaczy i posłów Ligi Polskich Rodzin, m.in. Gertrudy Szumskiej i Roberta Strąka. 18 lipca 2003 Nieznalska została skazana na karę sześciu miesięcy ograniczenia wolności (wykonywania pracy na cele społeczne). Wyrokiem się specjalnie nie przejęła wiedząc że ma dobrych protektorów i nic jej za to nie będzie.

Po wniesieniu apelacji sąd wyższej instancji i nakazał oczywiście powtórzenie procesu. Skandal towarzyszący temu wydarzeniu ogromnie spopularyzował nazwisko Nieznalskiej, która przez cały czas była lansowana przez zaprzyjaźnione z nią media aż do wyroku uniewinniającego ją który był z góry do przewidzenia.

Ostatni proces dotyczący Pasji odbył się 11 marca 2010 w Sądzie Okręgowym w Gdańsku. Sąd uznał prawomocnym wyrokiem, że nie ma dowodów przemawiającym za tym, że artystka miała na celu obrażanie innych osób lecz nie potrafił wskazać jaki to miałby być dowód bo genitalia udające Chrystusa na krzyżu to zbyt mało!!!

Oznacza to że Nieznalska może obrażać uczucia religijne chrześcijan a nie wolno jej tylko obrażać uczuć innych wyznawców religii m.in. judaizmu i islamu.

Dlatego wątpliwe jest aby stworzyła nowe podobne dzieło np. Genitalia na Krzyżu Dawida?!

„Wielbiciele jej talentu chętnie chcieliby zobaczyć jej rozwartą vaginę ale czy artystka będzie w stanie wznieść się na tak wysoki poziom artystyczny to raczej wątpliwa sprawa.”

Ma osobliwe resentymenty do komunizmu a szczególnie towarzysza Lenina twórcy krwawej rewolucji bolszewickiej w Rosji a jej zasługą osobistą było podjęcie działań (oczywiście nie za darmo) aby przywrócić pamięć Lenina w Gdańsku w czym mocno wsparł ją Prezydent Gdańska – Paweł Bogdan Adamowicz z PO który rozkazał swoim urzędnikom aby przywrócili w Gdańsku pamięć o Włodzimierzu Leninie twórcy komunistycznego reżimu o nazwie ZSRR.

Napis "imienia Lenina" zawisł nad stoczniową bramą 14 maja. 2012 roku. Powieszono na niej też napisy znane z sierpnia 1980 r. - "Proletariusze wszystkich zakładów łączcie się", "Dziękujemy za dobrą pracę".

Odtworzenie bramy kosztowało prawie 68 tys. zł. z kasy miasta.

Przeciwko odtworzeniu bramy nr 2 w komunistycznym kształcie pro­tes­to­wa­li posłowie PiS. Anna Fotyga, Andrzej Jaworski i Maciej Łopiński złożyli zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza (PO). Ich zdaniem, działanie Adamowicza to zakazane przez prawo propagowanie idei komunistycznych.

Paweł Adamowicz jednak się tym nie przejmuje gdyż jest z tzw. układu i ma mocne poparcie w rządzie Tuska dlatego żaden prokurator nie odważy się go ruszyć. Również nie widać po nim aby chciał zwrócić ze swojej kasy, pieniądze wydane z budżetu miasta na zaspokojenie kaprysów swojej pupilki. Niestety nie zna on słowa honor.

W Internecie krąży dowcip o Nieznalskiej:
Przychodzi Dorota Nieznalska do baru i mówi.
- poproszę piwo
A barman – z kija ?