Serwis poświęcony elitom politycznym w Polsce po 1989 roku (Okrągły Stół)
"Nasza przemoc, wasza przemoc"

Festiwal Prapremier to wizytówka bydgoskiego Teatru Polskiego. Ma on na celu przedpremierowe zaprezentowanie najnowszych międzynarodowych spektakli. Ta odsłona imprezy zaowocowała jednak skandalem, wy­wo­ła­nym obrazoburczą "sztuką" Olivera Frljicia i Marina Blaževicia pt. „Nasza przemoc i wasza przemoc” („Naše nasilje i vaše nasilje”).

Frljić Oliver

Oliver Frljić (ur. 31 marca 1976 r. w Trav­ni­ku) – bośniacki tzw. reżyser teatralny i dra­ma­to­pi­sarz, skandalista, czołowy prze­d­sta­wi­ciel ję­zy­ka nienawiści, fa­na­ty­cz­nie zwalcza chrze­ś­ci­ja­ń­stwo bo sym­pa­ty­zu­je z islamem. Słynie z okru­cie­ń­stwa wobec zwierząt.

http://yelita.pl/artykuly/art/frljic

Widowisko zaczyna się przy akompaniamencie sączącej się z głośnika niemieckiej wersji kolędy "Cicha noc". Na scenę wychodzi nago dzie­wię­cio­ro aktorów.

Nasza przemoc, wasza przemoc

W finale naga kobieta z mu­zuł­ma­ń­skim hi­dża­bem (chu­stą) na gło­wie zniża dłonie do swego krocza, by wyjąć z nie­go zrolowaną po­l­ską fla­gę. Potem wi­dzi­my Chry­stu­sa wi­szą­ce­go na krzyżu (zmo­n­to­wa­nym z kanistrów na benzynę)/ Jezus schodzi z niego, by... zgwałcić (sic!) wspomnianą muzułmankę w hidżabie.

Dziewięcioro pojawiających się na scenie ludzi, których prowadzi urodzony w Bośni, a mieszkający w Chorwacji Oliver Frljić, już na wstępie pokaże, co to znaczy artystyczny antykonsensus. Z głośników słychać śpiewaną po niemiecku kolędę „Cicha noc”. Na scenę wchodzi kilka par. Aktorzy są nadzy. Erotyzowana kolęda Zaczynają tańczyć do dźwięków kolędy. W jednej parze mężczyzna z kobietą, w drugiej dwie kobiety, w trzeciej dwaj mężczyźni. Z upływem czasu ich taniec staje się coraz bardziej erotyczny, tancerze zaczynają się obcałowywać się po całym ciele.

Najbardziej jednak wprawi w osłupienie zakończenie tych kolędniczych pląsów. Naga kobieta z muzułmańskim hidżabem (chustą) na głowie zniża dłonie do swego krocza, chwilę majstruje przy nim, by wreszcie... wyjąć z waginy zrolowaną polską flagę. Flagę tę następnie rozwinie i zawiesi na uchwycie, z którym flaga powędruje wysoko nad scenę. Nie jest to by­naj­mniej kulminacja antykonsensusu. Na nią trzeba poczekać do zakończenia spektaklu. Widzimy w nim Chrystusa w cierniowej koronie, który wisi na krzyżu zmontowanym z kanistrów na benzynę. Chrystus nie umiera jednak. Po chwili schodzi z krzyża, by... zgwałcić wspomnianą muzułmankę w hidżabie.

Nasza przemoc, wasza przemoc

Przemoc nie bierze się zni­kąd - zwykle jest reakcją na inną przemoc. I tak nasza, mu­zuł­ma­ń­ska, przemoc, któ­ra dziś przejawia się w krwawych zamachach ter­ro­ry­sty­cz­nych w Europie, jest reakcją na wojny, w latach 90. toczone przez Zachód na Bliskim Wschodzie, podczas których zginęły cztery miliony Arabów – stwierdza Oliver Frljić (obrońca islamu i wróg chrześcijaństwa).