Serwis poświęcony elitom politycznym w Polsce po 1989 roku (Okrągły Stół)
Tomasz Lis
Tomasz Lis

Tomasz Lis (ur. 6 marca 1966 w Zielonej Górze) – dziennikarz telewizyjny, publicysta, prowadzący i reporter. Były korespondent „Wiadomości” w Stanach Zjednoczonych, były prowadzący programy informacyjne na antenach TVP, TVN i Polsatu, współtwórca i gospodarz programów publicystycznych. Obecnie dziennikarz TVP i redaktor naczelny tygodnika „Wprost”, a od 2012 redaktor naczelny „Newsweek Polska”.

Tomasz Lis ukończył I Liceum Ogólnokształcące w Zielonej Górze. Jako student IV roku dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim wygrał otwarty konkurs na dziennikarza telewizyjnego TVP. Na antenie TVP zadebiutował 3 maja 1990, prowadząc wieczorne „Wiadomości”. Wkrótce stał się głównym sprawozdawcą parlamentarnym tego dziennika. W 1992 wyjechał na 9 miesięcy na stypendium naukowe na Uniwersytet Loyola w Nowym Orleanie. W latach 1994–1997 był korespondentem TVP w Stanach Zjednoczonych.

Od 1997 roku pracował w TVN-ie, gdzie był współtwórcą i głównym prezenterem „Faktów” – głównego serwisu informacyjnego TVN-u. Po sukcesie opublikowanej jesienią 2003 książki Co z tą Polską? (nakład ponad 100 tys.), wielu widziało Lisa jako kandydata mogącego pokonać w wyborach prezydenckich w 2005 roku Andrzeja Leppera i Jolantę Kwaśniewską. W 2004 Lis został zawieszony w obowiązkach, a następnie 10 lutego 2004 zwolniony pod zarzutem niedotrzymania warunków umowy. Spekulowano, że możliwość startu Lisa w wyborach prezydenckich była faktycznym powodem rozwiązania umowy przez władze TVN-u „ Lis to człowiek chorobliwie ambitny i egocentryczny” – powiedział Mariusz Walter z TVN.

1 września 2005 został członkiem zarządu i dyrektorem programowym telewizji Polsat. Współtworzył z Hanną Smoktunowicz program „Wydarzenia”, jak też autorski program „Co z tą Polską?” (emitowany od 30 września 2004). 19 września 2007 prezes Polsatu Zygmunt SolorzŻak odsunął Lisa od kierowania programem „Wydarzenia”. Dzień później Lis odszedł ze stacji.

27 września 2007 Tomasz Lis wraz z portalem Gazeta.pl stworzył na bazie programu „Co z tą Polską?” program publicystyczny „Co z Polską?” emitowany przez Internet (na zasadzie wideo na życzenie) do grudnia 2007. Producentami programu byli Tomasz Lis oraz firmy Tribal DDB/Cut Cut, a partnerem portal Gazeta.pl.

W listopadzie 2007 został doradcą zarządu Edipresse Polska. Od 25 lutego 2008 prowadzi w TVP2 program „Tomasz Lis na żywo”.

25 maja 2010 został redaktorem naczelnym tygodnika „Wprost”, wypełniając wakat po odejściu Katarzyny Kozłowskiej, pełniącej od czasu odejścia z pisma Stanisława Janeckiego do 24 kwietnia obowiązki redaktora naczelnego. Jest stałym gościem piątkowych poranków radia TOK FM. Razem z Wiesławem Władyką i Tomaszem Wołkiem bierze udział w dyskusji publicystów prowadzonej przez Jacka Żakowskiego. W 2012 został naczelnym Newsweek Polska”.

Z upodobaniem zwalcza tzw. polski antysemityzm na użytek medialny.

„Gazeta Polska” dotarła do umów, które TVP podpisała z firmą Tomasza Lisa. Wynika z nich, że co miesiąc telewizja publiczna płaci firmie publicysty kilkaset tysięcy złotych za program Tomasz Lis na żywo.

Ponad 92 tys. zł brutto dla firmy Tomasza Lisa Deadline Productions. Dodatkowe honorarium tylko dla publicysty – 20 tys. Ponad drugie tyle – koszty producenckie, co w sumie daje sumę blisko 300 tys. zł za odcinek. Nietrudno policzyć, że przy czterech odcinkach w miesiącu z kieszeni podatników na program Tomasza Lisa w państwowej telewizji wypływa ponad milion złotych.

3 czerwca 1994 poślubił Kingę Rusin, mają dwie córki: Polę i Igę. 27 czerwca 2006 dziennikarze rozwiedli się. 19 października 2007 ożenił się z Hanną Smoktunowicz, która była świadkiem na jego pierwszym ślubie.