Serwis poświęcony elitom politycznym w Polsce po 1989 roku (Okrągły Stół)
Dr Zbigniew Kękuś

Dr Zbigniew Kękuś - ekonomista, finansista i wykładowca akademicki, pracował na dyrektorskich stanowiskach w wielu międzynarodowych firmach i bankach.

Do czasu gdy zaczął się domagać odpowiedniej opieki zdrowotnej dla swoich dzieci. Prosząc o pomoc, zadarł z Andrzejem Zollem, który był wtedy Rzecznikiem Praw Obywatelskich.

Dr Zbigniew Kękuś

Jego życie zamieniło się w piekło, utracił świetnie płatną pracę. W internecie zaczęły się pojawiać publikacje na temat jego gehenny, Zoll i grupa krakowskich sędziów założyli mu sprawę sądową. Mimo, że nie było żadnych dowodów, iż Kękuś jest autorem publikacji, co więcej, były dowody jego niewinności, Sąd w Dębicy go skazał.
Dr Kękuś poszedł na całego - rozpoczął strajk głodowy przed Prokuraturą Generalną, aż sam Prokurator Generalny Andrzej Seremet musiał przyznać mu rację - wyrok był bezzasadny. Skierował kasację do Sądu Najwyższego, który także uznał, że Kękusia skazano bezpodstawnie. Odesłano sprawę ponownie do Sądu w Dębicy.
Ten zamiast sprawę natychmiast umorzyć, zarządził badania psychiatryczne dr Kękusia. Nie podano żadnych argumentów w jaki sposób psychiatra ma stwierdzić stan psychiczny człowieka na 9 lat wstecz. Dr Kękuś poczuł się zagrożony tą stalinowską metodą niszczenia ludzi - zwrócił się o azyl polityczny do Ambasady Norwegii.
Dzięki pomocy poseł Anny Grodzkiej, dano mu jednak spokój z wysyłaniem do psychiatryka, ale sięgnięto do jeszcze bardziej restrykcyjnego środka - teraz sąd próbuje go tymczasowo aresztować. Raczej nie bezpodstawnie, dr Kękuś obawia się o swoje życie - krakowskie sądy słyną mordowania ludzi w areszcie.

Znany z dwóch głodówek - przed Prokuraturą Generalną i przed Sądem Okręgowym w Krakowie, dr Zbigniew Kękuś, jest również, a może przede wszystkim, znakomitym ekspertem finansowym i ekonomicznym. Przez kilka miesięcy prowadził śledztwo dziennikarskie na temat tzw. "reprywatyzacji mienia", które wykazało szereg nieprawidłowości ze strony urzędników rządu Donalda Tuska. Dr Zbigniew Kękuś uważa, że sam Donald Tusk zachował się tak jakby miał za nic mieszkańców naszego kraju - swoją nieodpowiedzialną polityką naraził by społeczeństwo na wielkie straty finansowe i wieloletnie odrabianie długów.

www.zkekus.pl