Serwis poświęcony elitom politycznym w Polsce po 1989 roku (Okrągły Stół)
Danuta Maria Hübner (Młynarska)
Danuta Maria Hübner (Młynarska)
Danuta Maria Hübner (Młynarska)

Danuta Maria Hübner - ur. 8 kwietnia 1948 w Nisku – minister ds. europejskich w rządzie Leszka Millera i była szefowa UKIE, pierwszy polski komisarz w Unii Europejskiej (ds. polityki regionalnej), posłanka do Parlamentu Europejskiego VII kadencji.

W latach 1970–1987 była członkiem partii komunistycznej PZPR. Należała do postkomunistycznej organizacji Sto­wa­rzy­sze­nia Ordynacka.

Ojcem Danuty Marii Hübner był Ryszard Młynarski, szef krwawego UB w Nisku.

Ryszard Młynarski (rocznik 1923 r.), po ukończeniu gimnazjum w Kowlu, w czasie wojny – od 1940 do 1943 r. – pracował w tartaku w Zarzeczu, a następnie w Zarządzie Drogowym w Nisku. We wrześniu 1944 r. wstąpił do Milicji Obywatelskiej. Z jej ramienia organizował posterunek MO w Pysznicy koło Niska. Następnie, przez prawie rok – od listopada 1944 r. służył w LWP. W lipcu 1945 r. Ryszard Młynarski trafił pod skrzydła ojca, zatrudniając się jako “oficer” śledczy PUBP w Nisku. W lipcu 1946 r., czyli już po śmierci Józefa Młynarskiego, przejął obowiązki szefa niżańskiego UB, zastępując przeniesionego do PUBP w Krośnie Stanisława Supruniuka.

Najwięcej aresztowanych w Nisku przypada na rok 1946, kiedy tamtejszym UB kierował Ryszard Młynarski.

Ciekawostka!!!!

Ojciec Ryszarda i dziadek Danuty Marii Hübner - Józef Młynarski (1897 – 1946) - do komunistów przystał 1 października 1944r., wstępując do bezpieki, a konkretnie do Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Nisku. Szybko awansował. Już półtora miesiąca później był kierownikiem tamtejszej Sekcji Śledczej. rzełożonym Józefa Młynarskiego w niżańskiej bezpiece był kat Polaków – Stanisław Supruniuk. Błyskotliwą karierę Józefa Młynarskiego w niżańskim UB przerwała śmierć 5 marca 1946 r. Jego bestialstwo nigdy – rzecz jasna – nie zostało rozliczone. Jednak przykład dyspozycyjnego i okrutnego ubeka nie poszedł na marne – rodzinną tradycję kontynuował syn - Ryszard Młynarski – ojciec Danuty Marii Hübner.