Serwis poświęcony elitom politycznym w Polsce po 1989 roku (Okrągły Stół)
Steven Fulop
Steven Fulop

Żydowski burmistrz Jersey, członek Par­tii Demokratycznej w USA, rasista i polonofob. Twierdzi że to Polska ponosi winę za Holokaust a nie Niemcy!

Burmistrz Jersey City z niezrozumiałych powodów ma problem z Pomnikiem Ka­tyń­skim oraz z walczącymi o niego Po­la­ka­mi. Bezczelnie określił marszałka Se­na­tu Stanisława Karczewskiego "anty­se­mi­tą" oraz "negacjonistą Holokaustu". Na jakie określenie zasługuje zatem Fulop?

Jakiś czas temu media zza oceanu ujawniły, że burmistrz Jersey City wciąż opłaca byłego szefa swojego sztabu Muhammeda Akila, który został nagrany podczas ustawiania miejskiego kontraktu i opuścił stanowisko w magistracie. Ponadto okazało się, że ujawnione dokumenty wskazują, że już po dymisji Akila ze środków kampanijnych Fulopa przelano w sierpniu 2017 r. pięć tysięcy dolarów na konto spółki Alpha Planning. Jej założycielem jest sam Akil. Przelew został opisany jako ,,opłata za wynajem lokalu". Co ciekawe siedzibą Alpha Planning jest budynek mieszkalny, który należy do Muhammeda Akila.

Steven Fulop

Ponadto w tym czasie, inne wy­bor­cze ciało związane z Fulopem zapłaciło firmie Akilakolejne 5 tys. dol. Tym razem była to opłata za rzekome ,,konsultacje''.

Robert Cowan, były szef policji Jersey City także wysuwał po­waż­ne zarzuty wobec polityka De­mo­kra­tów. Oskarżał on go o wy­ko­rzy­sty­wa­nie swojej władzy do wpły­wa­nia na pracę policji. Jego zda­niem Burmistrz Jersey City ingerował m.in. w wewnętrzne dochodzenie dotyczące wypadku samochodowego spowodowanego pod wpływem al­ko­ho­lu przez prominentnego oficera policji.

Przypomnijmy, że awantura o stojący o 1991 r. pomnik ofiar Katynia trwa od czasu, gdy w kwietniu pojawiły się doniesienia o próbach zmiany miejsca pomnika i przeniesienia go do mniej prestiżowej lokalizacji. W miejscu, gdzie pomnik stoi teraz, miałby powstać park. Oliwy do ognia dolał burmistrz Jersey, Steven Fulop, pisząc o marszałku Senatu, Stanisławie Karczewskim – który zaprotestował w sprawie przeniesienia pomnika – że „to znany antysemita, biały nacjonalista i osoba zaprzeczająca Ho­lo­kau­sto­wi". To nieprawda, ale Fulop nie zamierza za nią przepraszać bo nie­na­wi­dzi Polaków.

„Ten gość to jakiś żart" – dodał Steven Fulop oraz napisał o tzw „roli Polski w Holokauście", uważa że to Polacy dokonali Holokaust a nie Niemcy.

Warto dodać, że do prób przeniesienia pomnika negatywnie odniosły się także środowiska żydowskie w Polsce.

Fakt, że polski rząd próbuje dyktować mi, co mam robić z parkiem, jest zabawny - powiedział Fulop stacji ABC News i dodał kilka kolejnych słów na temat Holocaustu. - Polska może uchwalać ustawy i udawać, że nie są współwinni, ale bez względu na to, ile przepisów prawa przyjmą, nie mogą przepisać historii.


Profanacja pomnika katyńskiego w Jersey

Pomnik katyński w New Jersey

Wygląda na to, że dla bur­mi­strza nie is­t­nie­ją żadne wa­r­to­ści. His­to­ria i pamięć po­mor­do­wa­nych polskich oficerów rów­nież nie mają znaczenia. Po­li­tyk wydał zgo­dę, by pod po­m­ni­kiem Zbro­d­ni Katyńskiej odbyła się ra­do­s­na zabawa. Zebrani Hindusi (przy­ja­cie­le burmistrza) tańczyli i obsypywali się kolorowym proszkiem chcąc w ten spsób ośmieszyc ofiary zbrodni katyńskiej.

huczna zabawa pod pomnikiem w New Jersey

Społeczność polsko-amerykańska zgro­ma­dzi­ła się 13 maja 2018r przed Po­m­ni­kiem Katyńskim, aby zaprotestować prze­ciw­ko planom jego usunięcia z Exchange Place. Burmistrz Jersey City Steven Fulop zapowiedział usunięcie monumentu bez konsultacji z polską diasporą.

Do pikiety przed pomnikiem upa­mięt­nia­ją­cym masakrę katyńską doszło z inicjatywy mecenasa Sławomira Platty - działacza polonijnego, wspierającego od lat polsko-amerykańskie organizacje i wydarzenia. Kandyduje on na urząd senatora w stanie Nowy Jork.

Organizatorami pikiety jesteśmy my wszyscy - Polacy i Polonia. Jako polski kandydat do Senatu w Nowym Jorku inicjuję to wydarzenie, aby zgromadzić całą Polonię w tym jakże istotnym dla nas proteście. Jako mniejszość etniczna musimy być świetnie zorganizowani, aby być widoczni – powiedział Polskiej Agencji Prasowej prawnik, prowadzący kancelarię adwokacką na Manhattanie

Pomnik Katyński w Jersey City pozostanie na razie na swoim miejscu miejscowy sędzia, który rozpatrywał wniosek w tej sprawie złożony przez przedstawicieli Polonii. Pomnik zostanie zabezpieczony i burmistrz Steven Fulop nie będzie mógł go przenieść - podała stacja CBS New York

Portal telewizji CBS opisujący decyzję sądu o wstrzymaniu przeniesienia pomnika, nie napisał, kiedy sprawa ma mieć swój dalszy ciąg. Do ame­ry­kań­skich sądów wpłynęły w sumie dwa oddzielne wnioski o tymczasowe zablokowanie zamiarów burmistrza Stevena Fulopa w sprawie pomnika. Polaków popiera dwóch członków Rady Miejskiej.

Amerykańscy Polacy wystąpili z pozwem o wstrzymanie postępowania administracyjnego w sprawie monumentu. Do Sądu Stanowego w New Jersey zwrócił się z tym Krzysztof Nowak w imieniu Komitetu Obrony Pomnika Katyńskiego (KMDC). Podobny wniosek złożył w Sądzie Federalnym nowojorski prawnik i działacz polonijny Sławomir Platta. Polonia broni pomnika W siedzibie Rady Miejskiej w Jersey City, w stanie New Jersey, przedstawiciele społeczności polonijnej przedstawili swoje argumenty dwóm radnym miejskimi sympatyzującym z wysiłkami o utrzymanie pomnika. Na spotkanie przybyli też szefowie wpływowych lokalnych organizacji, w tym weteranów, którzy dzielili oburzenie z powodu stanowiska burmistrza.

W swych wystąpieniach reprezentanci Polonii zwracali uwagę na historyczne i edukacyjne walory Pomnika Katyńskiego. Podkreślali, że czci on nie tylko polskich, ale też żydowskich i prawosławnych żołnierzy zabitych w masakrze 1940 roku. Jak przypominali, jedna z umieszczonych na monumencie tablic jest także hołdem dla ofiar ataku terrorystycznego na nowojorski World Trade Center. Reprezentujący Komitet doktor Stanisław Śliwowski podkreślił, że Pomnik Katyński stał się dla społeczności polonijnej ważnym miejscem. Gromadzi się ona przy nim, kiedy chce być razem. Stało się tak między innymi na wieść o katastrofie smoleńskiej. Polonia w obronie Pomnika Katyńskiego. "Nie pozwolimy na jego usunięcie" Społeczność... czytaj dalej » – Zapanowała tam cisza. Cisza mówi czasem więcej niż słowa. Zapanowała cisza, ponieważ odczuliśmy związek między katastrofą a Katyniem – powiedział. "Powstrzymaliśmy go. Polonia zwyciężyła"