Lech Falandysz (ur. 27 października 1942 w Warszawie, zm. 22 lutego 2003 w Warszawie) – prawnik, karnista, doktor habilitowany nauk prawnych, profesor nadzwyczajny Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.
Konfident SB – TW Wiktor, był alkoholikiem.
TW “WIKTOR” – TW-k, później jako TW został zarejestrowany przez wydz. III – opozycja KSMO Warszawa pod numerem 6995; Nr archiwalny 9893/I-k, data archiwizacji 25.04.1974; powtórnie został zarejestrowany przez Wydz II – kontrwywiad SUSW pod numerem 15822; nr archiwalny 15783/I, data archiwizacji 15.04.1983, co oznacza, że zaprzestał współpracy z kontrwywiadem w 1983 roku. Akta archiwalne zachowane. Figuruje w kartotece ogólnoinformacyjnej wydz. II BEiA UOP. Zachowała się teczka pracy i teczka personalna TW “Wiktor”. Na liście Macierewicza poz. 62.
Od nazwiska TW „Wiktora” pochodzi termin „falandyzacja” prawa czyli tak wykrętne tłumaczenie przepisów prawa by zalegalizować bezprawie; proceder ten zaczął się od uzasadnienia, że prezydent Wałęsa miał prawo odwołać swoich przedstawicieli w KRRTV Marka Markiewicza i Macieja Iłowieckiego.
Razem z senatorem Robertem Smoktunowiczem, od 1999 roku TW „Wiktor” był właścicielem firmy prawniczej Smoktunowicz i Falandysz (1991-1999 Smoktunowicz i Partnerzy). Smoktunowicz był współzałożycielem i członkiem zarządu Niezależnego Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu Warszawskiego (1980-1983), współorganizatorem Komisji Koordynacyjnej NZS w Warszawie oraz strajków studenckich na Uniwersytecie Warszawskim (1980-1981),związany z PO.
23 listopada 2000 automaty miały zniknąć z barów, stacji benzynowych i klubów nocnych. Kiedy prezydent podpisał nowy akt prawny, Izba Gospodarcza Producentów i Operatorów Urządzeń Rozrywkowych wynajęła kancelarię „Smoktunowicz i Falandysz”. TW „Wiktor” zwołał wówczas konferencję prasową, na której przekonywał, że automaty to rozrywka, nie hazard, a ich właściciele nie zawsze są związani z mafią. Twierdził, że nowe przepisy ograniczają wolność gospodarczą, przygotował dla Izby Gospodarczej Producentów i Operatorów Urządzeń Rozrywkowych wniosek zaskarżający przepisy znowelizowanej ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.
W lutym 2001 roku kancelaria prawna “Smoktunowicz i Falandysz”, reprezentująca interesy Gudzowatego, złożyła w Prokuraturze Rejonowej Warszawa Śródmieście zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez wicepremiera Steinhoffa. TW „Wiktor”, jeden z pełnomocników Aleksandra Gudzowatego, uważał, że wicepremier zaniedbał obowiązek gospodarności, bo zdecydował się zawrzeć z Norwegami droższy niż budowa gazociągu z Niemiec kontrakt na dostawy gazu. Chodzi o umowę dotyczącą budowy gazociągu z Norwegi, który miał uniezależnić Polskę od dostaw gazu z Rosji, w której to sferze „Bartimpex” Guzowatego jest jednym z pośredników.
Zmarł na raka trzustki. Był alkoholikiem, leczony od 1984.