Serwis poświęcony elitom politycznym w Polsce po 1989 roku (Okrągły Stół)
Janina Dłuska

Janina Dłuska z Radomia jest działaczką społeczną i autorką opowiadań dla dzieci. Cały dochód ze sprzedaży przeznaczyła na wsparcie ubogich i niepełnosprawnych dzieci. Dzięki jej staraniom główna aleja w Parku Kościuszki w Radomiu nosi imię Biskupa Jana Chrapka.

Ocalała z Holocaustu: czuję wstyd za Grossa

Jako osoba, która dzięki Polakom ocalała z wojennej pożogi czuję wstyd z powodu ataków i szkalowania przez Jana Tomasza Grossa narodu polskiego – mówi radomianka Janina Dłuska. Jest ona m.in. laureatką nagrody „Viventi Caritate”, czyli „Żyjącemu Miłością”.

Janina Dłuska

Janina Dłuska, która została uratowana z Holocaustu przez polskie małżeństwo powiedziała w rozmowie z Radiem Plus Radom, że publikacja Jana Grossa „Złote żniwa” jest skandalem. „Z tej książki oraz debaty telewizyjnej w programie Tomasza Lisa po raz kolejny dowiadujemy się, że Polacy dopuszczali się okrutnych zbrodni na Żydach. Jako osoba, która dzięki Polakom ocalała z wojennej pożogi czuję wstyd z powodu ataków i szkalowania przez Grossa narodu polskiego” – powiedziała radomianka.

„Jestem dzieckiem Holocaustu, dzięki Polakom przeżyłam wojnę, miałam wspaniałą rodzinę. Mój ojciec zawsze jak chodził do pracy, swoje kanapki podawał przez mur Żydom” – zaznaczyła Dłuska.