Serwis poświęcony elitom politycznym w Polsce po 1989 roku (Okrągły Stół)
Emil Barchański
Emil Barchański

Emil Piotr Barchański - (ur. 6 czerwca 1965 w Warszawie - zm. 3 czerwca 1982 w Warszawie) - 16letni uczeń XI Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja w Warszawie, działacz opozycji anty­ko­mu­nis­tycz­nej w czasach PRL, zamordowany przez komunistyczną SB.

W 1981 założył szkolny kabaret Wyw­ro­to­wiec i wydawał pismo sa­ty­rycz­no­po­li­tycz­ne Kabel. 13 grudnia 1981 - po wpro­wa­dze­niu stanu wojennego zaczął pro­wa­dzić działalność konspiracyjną w grupie "Piłsudczycy".

10 lutego 1982 wziął udział wraz z Markiem Marciniakiem i Arturem Nieszczerzewiczem w akcji przeciwko pomnikowi Feliksa Dzierżyńskiego polegającej na oblaniu pomnika czerwoną farbą i obrzuceniu koktajlami Mołotowa.

3 marca 1982 zatrzymany przez komunistyczne SB w drukarni drugiego obiegu. Po aresztowaniu był bity i zmuszany do składania fałszywych zeznań. Na 17 czerwca 1982 został wyznaczony kolejny termin rozprawy Tomasza Sokolewicza i Marka Marciniaka, w którym Emil miał zeznawać jako świadek. Na jednej z wcześniejszych rozpraw zeznał: „Ci panowie, kiedy biją, nie przedstawiają się, ale jestem gotów w każdej chwili ich rozpoznać”.

Wziął udział w manifestacjach patriotycznych 3, 9 i 13 maja 1982.

3 czerwca 1982 pojechał na plażę nad Wisłą, gdzie zaginął. Według relacji matki: Emil "...nie znosił wody, miał hydrofobię. Rok wcześniej, w czasie wakacji na Wybrzeżu, ani razu nie wszedł do morza. Nigdy nie chodził na basen. ". Po dwóch dniach: 5 czerwca 1982, na dzień przed jego 17 urodzinami, odnaleziono jego zwłoki przy 500 km Wisły. Przyjmując, że Emil utopił się w okolicy wskazanej przez świadka Huberta Iwanowskiego, aby znaleźć się w tym miejscu ciało musiałoby przez kilkadziesiąt kilometrów płynąć pod prąd.

16 czerwca 1982 po mszy św. o godz. 13.30 w kościele św. Jacka odbył się pogrzeb Emila Barchańskiego na Cmentarzu Bródnowskim (kwatera 46 F VI 20).

Uważany za najmłodszą ofiarę stanu wojennego. W 2009 Instytut Pamięci Narodowej prowadził postępowanie w sprawie zabójstwa Emila Barchańskiego przez nieznanych sprawców z SB.

3 maja 2008 został przez prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego, pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.