Serwis poświęcony elitom politycznym w Polsce po 1989 roku (Okrągły Stół)
Anna Azari
Anna Azari

Anna Azari (ur. 27 sierpnia 1959 w Wilnie) – izraelska dy­p­lo­mat­ka, od września 2014 am­ba­sa­dor Izraela w Polsce.

Polonofob, germanofil, ży­dow­ska najconalistka, jako żona ra­bi­na Me’irem Azarim traktuje Po­la­ków jako gojów (podludzi) czyli zwierzęta pociągowe zgodnie z teorią rabina Owiada.

W 1972 wraz z rodzicami wyemigrowała do Izraela z Litewskiej Soc­ja­lis­tycz­nej Republiki Radzieckiej. Ukończyła studia na Uniwersytecie w Hajfie oraz na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. W 1983 została zatrudniona w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W latach 1989– 1992 była konsulem w San Francisco, a następnie pracowała w Ambasadzie Izraelskiej w Mos­kwie (1995–1997). W latach 1999–2003 była ambasadorem Izraela na Ukrainie i Mołdawii, w latach 2006–2010 była ambasadorem Izraela w Ro­sji. Od września 2014 pełni funkcję Ambasadora Nadzwyczajnego i Peł­no­moc­ne­go Izraela w Polsce.

Ambasador Izraela Anna Azari podczas obchodów 73. rocznicy wyzwolenia Auschwitz(2018) zaapelowała o zmianę przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o IPN. - Izrael traktuje ją jak możliwość kary za świadectwo oca­la­łych z Zagłady - dodała.

Sejm uchwalił nowelizację ustawę o IPN - Komisji Ścigania Zbrodni Prze­ciwko Narodowi Polskiemu, zgodnie z którą każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu od­po­wie­dzial­ność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbro­d­nie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie od­po­wie­dzial­no­ści rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

To nie spodobało się ambasador Izraela w Polsce która stwierdziła że to Polacy są winni za Holocaust i obozy zagłady w całej Europie a Także Auschwitz Birkenau to Polski Obóz Zagłady, wszystko to powiedziała w obecności byłych więźniów Auschwitz Birkenau, wywołując tym skandal na cały świat.

Ambasador Izraela Anna Azari reprezentowała w ten sposób niemiecki relatywizm historyczny dlatego „Niemcy odetchnęli z wdzięcznością dla Izraela, bo znowu wyszło, że Holokaustowi jest winna...Polska”, jest to związane z układem pomiędzy Niemcami i Izraelem w którym Niemcy płacą duże sumy pieniędzy Izraelowi w zamian za pomoc w fałszowaniu historii o Holokauście.

Zjawisko to określane jest jak Przedsiębiorstwo Holocaust, o tym mówi np. żydowski naukowiec prof. Norman Gary Finkelstein.